BREAKINGKathrine Forsberg stopper som CEO i Atea

Fyringer efter nedgang i Ravenholm

Ny licenspolitik fra Microsoft og markedets generelle nedtur tærede på omsætningen hos softwaredistributøren Ravenholms selskaber. Konsekvensen fik cirka 30 ansatte at mærke, da koncernen blev gået efter med tættekam. De mistede nemlig deres arbejde.

En række ansatte røg ud, da softwaredistributøren Ravenholm i sit seneste regnskabsår fyrede i kølvandet på dårligere tider for it-koncernen.

I dag arbejder der cirka 130 i firmaet, hvilket er i omegnen af 30 færre, end da selskabet tog hul på sit seneste hele regnskabsår i oktober 2002.

Ravenholm, der har datterselskaber i de skandinaviske lande, Schweiz og USA, har sagt farvel til ansatte på alle markederne. Men værst gik det dog ud over Norge og Danmark.

Vente på bedre tider

- Sidste år var et dårligt år, og man kan ikke gøre så meget andet end at spare på omkostningerne og vente på bedre tider. Så vi blev nødt til at tilpasse os til markedet, siger administrerende direktør og ejer, Søren Rasmussen.

Fyringerne kom efter en tid, hvor markedet generelt ikke ville, som Ravenholm kunne ønske.

Ifølge Søren Rasmussen var der problemer i alle de skandinaviske lande, hvor mange virksomheder mistede lysten til at investere i nye projekter. Især Norge tog sig en alvorlig nedtur.

Ravenholm Holding A/S Årsregnskab
Millioner kroner2002/20032001/2002
Omsætning462,7567,2
Resultat af primær drift (EBIT)9,319,5
Resultat før skat -3,57,1
Resultat-5,05,7
Egenkapital0,96,3
Antal ansatte150143
Samtidig sled ændringer i Microsofts licenspolitik på omsætningen i Ravenholm-selskaberne, da de nu kun kan føre provision fra salget af Microsofts produkter ind i regnskaberne.

Gik efter med tættekam

I alt faldt omsætningen med mere end 100 millioner kroner til 463 millioner, og Ravenholm-koncernen endte med et tab på bundlinjen på fem millioner kroner.

- Vi kørte alt igennem med tættekam. Men når man ryger ind i en bølgedal som sidste år, kan man jo ikke bare fjerne omkostningerne fra den ene dag til den anden dag. De forsvinder ikke før året efter, siger Søren Rasmussen.

Han tror dog nu på bedre tider i markedet og ser udsigt til det, han kalder "et pænt overskud" i indeværende år.




IT-JOB

Capgemini Danmark A/S

Network Architect

Schilling ApS

DevOps Engineer

Capgemini Danmark A/S

Cloud Architect
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

03. marts 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer