Artikel top billede

Spotify-investor skyder penge i dansk vin-app

Den nordiske venturefond Creandum, der er kendt for sin investering i Spotify, lægger nu penge i den danske vin-app Vivino.

Den danske vin-app Vivino har netop modtaget en investering på 5,7 millioner kroner fra den nordiske venturefond Creandum, der er kendt for at have investeret i musiktjenesten Spotify. Creandum har også skudt penge i iZettle og Wrapp.

En af de første investorer i Vivino var Skype- og Kazaa-iværksætter Janus Friis, som har skudt et ukendt beløb i selskabet over flere omgange. Seed Capital er også med som investorer.

"Vi tror på, at holdet bag Vivino kan gøre deres vin app førende globalt og i sidste ende blive en dominerende spiller indenfor handel med vin globalt," lyder kommentaren fra Martin Hauge, der er general partner hos Creandum.

Med den danske app kan man tage et billede af en vinflaske og få flere informationer om vinen på sin smartphone. Brugerne kan gemme lister med vine, afgive bedømmelser og dele de vine, som de drikker.

Databasen omfatter i øjeblikket 500.000 vine fra 15.000 vin-producenter i hele verden. Det skulle være mere end halvdelen af verdens vine.

Ifølge Vivino er der nu 100.000 downloads per måned, og det skulle være en tidobling på et halvt år. Det globale vinmarked har en anslået værdi på 500 milliarder kroner.

Vivino er startet af Heini Zachariassen og Theis Søndergård, som tidligere har arbejdet sammen hos BullGuard.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere