Artikel top billede

Elendigt bredbånd sender KMD-system til tælling

Udsigten til gigantiske besparelser i sundhedsvæsenet ser dystre ud, viser kæmpe pilotprojekt. Læs her, hvad der blokerer for gevinsterne.

Læs også:
Snart erstatter smarte it-løsninger dit lægebesøg

Her er tegningerne til Danmarks næste EPJ-skandale

85 kronisk syge og ældre har gennem det sidste halve år været prøvekaniner i et stort opslået velfærdsprojekt med formålet at teste muligheden for telemedicin.

Mens borgerne er blevet udstyret med touchscreens og andet udstyr, er der blevet afholdt omkring 1.500 videomøder mellem borgere og sundhedspersonale gennem de seneste mange måneder.

Men det viser sig nu, at der ligger store sten på vejen i forhold til at opnå potentielle millionbesparelser i sundhedssystemet.

"Som netværksdækningen er nu, er vi desværre ikke i stand til at præsentere en positiv business-case," lyder det ifølge Kommunernes IT Magasin fra Kirsten Skovrup, kontorchef i Aalborg kommune og projektleder på Online Velfærd.

Skærme fryser

Forsøget har nemlig vist store bredbåndsproblemer i form af blandt andet fastlåste skærme og lydudfald.

Projektet har samtidig gjort det klart, at op imod en tredjedel af de personer, der er i målgruppen for Online Velfærd, alene på grund af deres bopæl og dermed svage bredbåndsforbindelser er afskåret fra de omkostningsbesparende videokonsultationer.

"Der har nogle steder været problemer med, at billedet fryser, og lyden falder ud - det kører lidt op og ned med modtagelsen. Og hos en tredjedel af borgerne er det umuligt at gennemføre møderne på grund af for dårlig netværksforbindelse," udtaler Kirsten Skovrup til Kommunernes IT magasin.

Vækker bekymring på Christiansborg

Projektet er støttet af fonden for Velfærdsteknologi og har udover Aalborg været prøvet af i Greve, Aabenraa og Kerteminde.

KMD står bag den teknologiske løsning, som der ifølge magasinet også har været børnesygdomme med.

I den forbindelse er der dog en softwareopdatering på vej, der kan afhjælpe noget af problemet.

Opdateringen betyder nemlig, at løsningen fremover kun vil kræve 0,5 mbit i stedet for 1,5 mbit i både up- og download i dag.

Politiker stiller spørgsmål

Erfaringerne fra projektet har da også vakt bekymring på politisk plan, hvor Dansk Folkepartis it-ordfører Dennis Flydtkjær i en række §20-spørgsmål nu har afkrævet svar fra erhvervsminister Anette Vilhelmsen (SF).

Et af dem lyder:

"Hvad er ministerens holdning til, at en stor del af de forsøgspersoner, som indgik i et regeringsstøttet og offentligt finansieret forsøg med videobaseret ældreomsorg, havde så ringe bredbåndsforbindelser, at billedet frøs eller forsvandt under samtaler med kommunen?"




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis