Artikel top billede

Der var et stort element af "gør-det-selv" over de første Apple-computere.

Tysk Apple-computer sælges for 1,5 millioner kroner

En komplet, fungerende og sjælden Apple-computer kan blive dyr, når den kommer på auktion i næste måned.

Så er der kræs for nostalgiske Apple-hoveder.

Et tysk auktionshus sætter i næste måned en fungerende Apple 1 på auktion. Ifølge de tyske eksperter hos Breker findes der kun seks maskiner i hele verden, der stadig kan tændes og anvendes.

Computeren fra 70'erne var blandt de første, som Jobs og Wozniak satte til salg.

Computeren er ikke blot fungerende, den sælges også næsten komplet med keyboard, Panasonic kassette-afspiller og en Sanyo monitor. Den gode stand har fået auktionshuset til at sætte startbuddet på 500.000 kroner, men tyskerne gætter på, at den eksklusive computer på det nuværende marked kan ende med at få en pris i nærheden af halvanden million kroner (200.000 euro), skriver The Inquirer.

Hvis det er rigtigt, er prisniveauet steget de seneste år. Da ComON for nogle år tilbage undersøgte prisniveauet, forklarede en dansk ekspert, at computere som Apple 1, der kom på markedet første gang i 1976, blev handlet for mellem 200.000 og 300.000 kroner på eBay.

Det britiske auktionshus havde for nylig en Apple 1 på auktion. Den fik et afsluttende bud på cirka 300.000 kroner. Sælgeren havde forventet cirka 500.000, så computeren blev aldrig solgt.

Hvis du overvejer at byde på den gamle Apple-computer i Tyskland, kan det oplyses, at du også skal betale leveringsomkostninger. Hvis du ikke har helt styr på Apples hard- og software fra 70'erne, så tilbyder sælgeren, at han kan komme ud og sætte computeren op for dig - mod betaling. 

Computeren kommer på auktion om en måned. Du kan læse mere hos auktionshuset eller tjekke videoen nederst, der viser computeren i opstartet tilstand.  


Dine gamle computerspil kan være en formue værd


Er din gamle Amiga penge værd?




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer