Artikel top billede

Endnu en forhandler forsvundet ind i Jaynet

Da Jaynet sidste år overtog IT Partner Danmark, lurede en potentiel kanalkonflikt lige om hjørnet. Nu er selskabet forsvundet ind i Jaynet.

Et resultat på minus 593.000 kroner ud af en omsætning på mere end 12 millioner kroner er ifølge ledelsen hos forhandleren IT Partner Danmark "mindre tilfredsstillende". 

Forklaringen på det ringe resultat kommer ledelsen ikke med i regnskabsberetningen, men slår fast, at selskabet længe har "ønsket at finde en partner, som kunne tilføre vores forretning flere kundemuligheder og endnu bedre service."

Det ønske fik IT Partner opfyldt allerede sidste forår, da Jaynet overtog selskabet, som det femte opkøb på fire år. Tidligere er mindre hosting-firmaer som Elitehost, Plushost og 2Fast blevet opkøbt.

Potentiel kanalkonflikt

Dengang erkendte Jaynets daværende salgs- og marketingdirektør og nuværende administrerende direktør Michael Meister, at overtagelsen rummede en potentiel kanalkonflikt.

Ved at bevæge sig ind på netværks- og infrastruktur-rådgivning med konsulentforretningen IT Partner, risikerede Jaynet at komme til at slås med sine egne kunder.

Det problem erkendte Meister, men mente dengang, at der bare skulle laves "nogle klare aftaler med vores partnere, der løser problemerne, hvis de skulle opstå". De aftaler har tilsyneladende hindret alvorlige kanalkonflikter.

Efter, at IT Partner blev overtaget af Jaynet, var det planen, at selskabet skulle indgå i koncernen, og at det senere skulle lukkes helt ned.

CRN har forgæves forsøgt at få en kommentar fra henholdsvis administrerende direktør Michael Meister og bestyrelsesformand André Dommer.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere