Artikel top billede

Salg til private koster forhandler overskuddet

EDB-Centret tabte penge på butikssalg til private sidste år, så nu satses der mere på erhvervskunderne.

En satsning på at sælge mere til private kunder, er slået fejl.
Derfor har direktør for EDB-Centret i Holstebro, Kent Petersen måtte skille sig af med en medarbejder.

"Det er et stort kunststykke med bemanding. Vi havde en salgsassistent, vi var nødt til at sige farvel til. Privatkunderne kommer sjældnere til vores butik. Det var ikke manden, men markedet, det var galt med," siger Kent Petersen, der indrømmer, at han måske burde have taget den beslutning noget tidligere.

EDB-Centret er netop kommet ud med et regnskab, som for andet år i træk viser underskud. Før skat er underskuddet i 2011/12 på 65.557 kroner, hvilket er en halvering i forhold til underskuddet året før, hvor det nåede et minus på 157.028 kroner.

Direktør Kent Petersen hæfter sig ved, at underskuddet kan henføres til afskrivninger.

"Hvis du ser på, hvad vi har tjent før afskrivninger, så har vi overskud," siger han og forklarer:

"På driften har vi trods alt et fornuftigt overskud, og det er bedre end året før. Men vi har store afskrivninger på butikken, som vi byggede om for to og et halvt år siden. Og det er de afskrivninger, der giver os underskuddet," siger han.

Før afskrivningerne har EDB-Centret et positivt resultat på godt 90.000 kroner.

Kent Petersen indrømmer blankt, at han hellere ville have kunne aflevere et regnskab, der viser et overskud på den reelle bundlinje.

"Vi har meget travlt i vores erhvervsafdeling, men har ikke haft et godt nok fokus på den bruttoavance, vores butikssalg har givet," siger han.

"Vi tog først konsekvensen i februar, og det har ikke nået at have effekt på regnskabet."

Den relative succes med erhvervskunderne, betyder også, at butikkens fokus bliver lavet om. Fremover skal produkterne, der sælges via EDB-centret i højere grad rettes mod erhvervslivet.

"Vi skal også tjene penge på butikken. Det er ikke sådan, at vi har tænkt at lukke døren for de private kunder, men vi kommer nok til at have flere business og kontor-relaterede varer i butikken fremover," siger Kent Petersen.

Han tror derfor også på, at næste regnskab bliver noget bedre. Og så bliver der måske også plads til yderligere fokusering.

"Vi har positive kapacitetsproblemer i forhold til vores erhvervskunder. Her knokler vi for at følge med, så der skal ske noget. Vi kommer nok til at satse mere erhvervsrettet og teknisk, så vi kan få den kapacitet til at passe. Hvis vi skal vokse, bliver det nok den vej, vi skal gå," konstaterer Kent Petersen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






Computerworld
Test af monster-tablet: Det er den skøreste og mærkeligste computer, som jeg har testet i lang tid – men jeg vil nu gerne have den alligevel