BREAKINGKathrine Forsberg stopper som CEO i Atea

Samarbejde om protokoller til elektronisk handel

Fremtidens e-handelsløsninger bliver nemmere at integrere. SOAP-protokollen bliver nu indarbejdet i e-handelsstandarden ebXML.

Indhold

Fremtidens udviklere af e-handelssystemer får nu en konflikt mindre, når de skal have applikationerne til at kommunikere sammen. Standarden for ehandel, ebXML, får indarbejdet SOAP-protokollen som erstatning for en alternativ løsning, hvilket ellers var den oprindelige plan, skriver eWeek.

Simple Object Access Protocol (SOAP) er en protokol til kommunikation med meddelelser over netværk. Den er baseret på XML og World Wide Web-protokollen HTTP. SOAP blev udarbejdet af Microsoft, og siden blev version 1.1 af protokollen understøttet af andre firmaer som IBM. Samtidig blev SOAP givet til en standardiseringsgruppe under World Wide Web-konsortiet (W3C). Det betyder, at SOAP idag er bredt accepteret som en almen standard.

Electronic business XML, forkortet til ebXML, blev oprindelig lanceret i 1999 af brancheorganisationen OASIS (Organization for the Advancement of Structured Information Standards) og e-handelssektionen i Forenede Nationer. Med deltagelse af 100 firmaer, der tæller IBM og Sun, er målet med projektet at skabe en global standard bygget på XML til handel over Internet.

Oprindeligt arbejdede man i ebXML-initiativet på at udvikle en alternativ teknik til at sende meddelelser over netværk. Men projektets deltagere har nu vedtaget at bygge videre på SOAP som standardmetoden til kommunikation af datameddelelser. Indarbejdelsen af SOAP i ebXML skulle ikke forsinke tidsplanen for projektet, der er lovet færdig til maj i år. Viceformanden i ebXML-initiativet udtaler til eWeek, at med brug af SOAP kan de koncentrere sig over højere niveauer i applikationerne.

Selvom dette ikke ophæver en konflikt mellem ebXML og Microsofts ehandelsløsning BizTalk, så kan en fælles protokol til kommunikation af meddelelser dog give mulighed for, at de to systemer kommer på talefod med hinanden.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

03. marts 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren