Heimburger forlader direktørpost i Valtech

Efter cirka et halvt år som administrerende direktør i Valtech stopper Jens Heimburger på posten for igen kun at have kasketten som bestyrelsesformand. I stedet overtager Lars Bladt titlen som administrerende direktør.

Jens Heimburger stopper som administrerende direktør i IT-konsulentfirmaet Valtech efter kun et halvt års tid på posten.

I stedet forsætter han - som inden direktør-jobbet - som bestyrelsesformand for Valtech Danmark og Lars Bladt overtager posten som administrerende direktør.

- Vi bytter egentlig bare rundt på visitkortene, og der er ikke dramatik i det, siger Lars Bladt, som hidtil har været direktør for drift- og udvikling i Valtech.

Helt naturligt

Han betegner skiftet som "helt naturligt", fordi det passer bedre til, at der er én, der kun har fokus på den daglige drift i Valtech Danmark med henvisning til, at Jens Heimburger samtidig med direktør-jobbet har været involveret i den internationale ledelse.

Samtidig med direktørjobbet var Heimburger den internationale repræsentant i moderselskabets direktion sammen med de tre franske stiftere af Valtech. I den rolle havde han også ansvaret for aktiviteterne i Sverige og Tyskland.

Jens Heimburger stiftede Ahead, som i 2000 blev overtaget af franske Valtech. Den seneste korte bemærkning som administrerende direktør i selskabet tog han efter, at Anders Cleeman forlod posten.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis