Artikel top billede

Frankrig vil straffe besøg på hade-sider på nettet

Landet med 3 strikes mod piratkopiering vil nu også indføre straf for det blotte besøg på hjemmesider, som opfordrer til terror.

Da den militante islamist Mohammed Merah fra Toulouse i går sprang i døden, mens han skød vildt omkring sig, blev det afslutningen på et par hektiske uger i Frankrig, hvor landet for første gang var erklæret i højeste alarmberedskab.

Men trods det faktum, at myndighederne så at sige fik ram på Mohammed Merah, der stod bag mord på i alt syv personer, kan franskmændene ikke helt lægge terror-episoden bag sig.

Præsident Sarkozy siger ifølge Ritzau, at han vil gribe hårdt ind mod enhver form for ekstremistisk propaganda - også den, der foregår på nettet.

Det betyder, at franskmænd, der "jævnligt besøger hjemmesider på nettet, der glorificerer terrorisme og vold, kan blive straffet," forkyndte Sarkozy ifølge Ritzau i en tv-tale tidligere i dag.

Frankrig har i forvejen Europas strengeste straffe for piratkopiering af copyrightbeskyttet indhold på internettet. Den såkaldte 3 strikes-model som Frankrig har taget i brug med Hadopi-loven, giver mulighed for at lukke for folks internetforbindelse, hvis de efter tre advarsler stadig henter piratfilm og musik på internettet.

Hvordan kontrollen med de besøgende skal finde sted og straffen udmåles, melder præsidentens tale ikke noget om.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere