Computerworld spørger:Hvad er vigtigt hos en it-leverandør - og hvem gør det rigtigt? Deltag og vind B&O-udstyr.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint.

Så vildt investerer Danske Bank i it-systemer

Danske Bank investerer heftigt i it, hvor alene netbanken og de bagvedliggende systemer servicerer omkring en million kunder.

Læs også:

Danske Bank låner CSC en halv milliard kroner

Sådan træner banken ansatte mod social engineering

En milliard kroner.
 
Så meget har Danmarks største bank, Danske Bank, investeret i informationsteknologi igennem de seneste fire til fem år.
 
Mange hundrede millioner kroner er brugt på at fusionere bankens opkøb i Irland og Finland, hvor flere hundrede filialer i de to lande igennem de seneste år er blevet koblet til Danske Banks it-systemer, og en pæn slat penge er gået til udvikling i Danmark.
 
Hvor meget, der er investeret i henholdsvis it-fusionen i de udenlandske opkøb og i bankens it-systemer i Danmark, ønsker pengeinstituttet ikke at komme nærmere ind på.
 
Afdelingsdirektør Simon Steen-Petersen fra Danske Bank, Kanaler, fortæller dog, at it-investeringerne herhjemme er fordelt på bankens interne systemer og netbanken.
 
"Det er dog lidt svært at skille vores bagvedliggende systemer og netbanken ad, fordi de jo begge er en del af de digitale løsninger, som kunderne møder. De bagvedliggende systemer er til vores fordel, mens netbanken gerne skulle være til kundernes fordel," forklarer Simon Steen-Petersen.
 
Netbanken vokser
Afdelingsdirektøren fortæller, at Danske Bank i Danmark har investeret heftigt i at videreføre strategien med at flytte simple transaktioner fra kassen og telefonsupporten over til selvbetjening i netbanken, så banken kan frigøre flere ressourcer til kunderådgivning.
 
Og noget tyder på, at strategien virker efter hensigten.
 
"Alene over det seneste år er antallet af transaktioner i kassen faldet med 20 procent, mens opkald til vores telefonsupport er faldet med samme procentdel, og samtidig er interaktioner med netbanken eksploderet," siger Simon Steen-Petersen.
 
Udviklingen har betydet, at banken har kunnet skære hårdt i antallet af filialer og medarbejdere. Således havde Danske Bank sammen med BG Bank omkring 800 filialer i 2001. Det tal er i løbet af 10 år barberet ned til 306 filialer i dag.  
 
Simon Steen-Petersen ønsker dog ikke at komme konkret ind på, hvor meget banken sparer ved at lade sine omkring en million kunder gøre arbejdet selv på netbanken.
 
"Netbanken har været en god forretning, men det handler ikke kun om at spare penge. Vi står i en konkurrencesituation, og så handler det jo i høj grad om at holde på kunderne med appellerende netbanks-løsninger," fortæller han.
 

I de seneste år har banken investeret heftigt i at få netbanken ud på andre platforme end "blot" pc'en.

Investerede for tidligt i mobilbanken

Ifølge Simon Steen-Petersen fra Danske Bank vælger kunderne i høj grad bank efter, hvor god den tilhørende netbank er.
 
Siden indførelsen af netbanken i 1996 har Danske Bank ikke ligget på den lade side.
 
Især mobilbanken og netbank til eksempelvis iPad har i de seneste år været de store udviklingsmålsætninger, selv om Danske Bank for fem år siden nær snublede i sin egen udviklings-iver.
 
"Vi var nok lidt for tidligt ude med en mobilbank til WAP for fem år siden, hvor vi brugte mange ressourcer på en løsning, som kunderne ikke brugte særlig meget. Men den indsats har vi siden kunnet lukrere på i vores nuværende udvikling af mobil-løsninger," siger Simon Steen-Petersen.
 
Brugervenlighed og blingbling
Nutidens bank-løsninger på nettet handler ifølge Danske Bank i høj grad om brugervenlighed og lækkert design.
 
"Tidligere havde vi nok en tendens til at udvikle mere mod ingeniører end almindelige kunder, og det betød, at vi havde en masse funktioner, der ikke rigtig blev brugt. Nu satser vi i stedet på, at løsningerne er pakket ind i lækkert design, så kunderne får lyst til at bruge eksempelvis mobilbank," siger Simon Steen-Petersen.
 
Med brugervenlige løsninger og lækkert design følger også nogle valg - og ikke mindst fravalg.
 
For Danske Banks vedkommende udviklingen mod lækkerheden betydet, at banken har skåret et hav af funktioner væk fra iPad'en og mobilbanken, så kun de mest benyttede services er til stede og præsenteret ordentligt.
 
Senest har bankens mobilbank vundet Danish App Awards i både kategorien årets mobil-app og bedste funktionalitet med sin mobile netbank.

Læs også:

Danske Bank låner CSC en halv milliard kroner

Sådan træner banken ansatte mod social engineering




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis