Artikel top billede

Intel nedjusterer drastisk - salg bremset pludseligt op

Verdens største chipproducent skruer drastisk ned for forventningerne til resultater for fjerde kvartal, hvor resultatet bliver flere milliarder kroner dårligere end forventet. Intel har dog en god forklaring.

Verdens største chipproducent, Intel, skruer drastisk ned for forventningerne til selskabets resultat for fjerde kvartal.
 
Selskabet meddeler, at det nu forventer et resultat, der kommer til at ligge hele 5,6 milliarder kroner under det oprindeligt forventede.

Grunden skal ifølge Intel findes i de oversvømmelser, der fornylig ramte Thailand, hvor omkring en tredjedel af verdens harddiske bliver bygget.

Oversvømmelserne førte til, at fabrikkerne blev oversvømmet og stoppede produktionen af harddiske.

Denne mangel på harddiske har ført til, at computer-producenterne har skruet voldsomt ned for antallet af pc'er, som skal bygges, og det rammer altså Intel, der leverer chip til mange af de ramte pc-modeller.

Intel meddeler, at det er hele pc-industrien, der nu er ved at skrue ned for lagrene og derfor også har droslet ned for købene af nye chip.

Selskabet forventer, at manglen på harddiske vil fortsætte i i hvert fald nogle måneder ind i 2012. Dernæst forventer Intel, at producenterne igen vil begynde at bygge deres lagre op.

Intel er uden sammenligning verdens største chipproducent og leverer chip til fire ud af fem solgte pc'er.

Læs også:
Så længe skal vi kampe med harddisk-krisen

Så ondt gør krisen i Thailand på pc-branchen

Harddisk-mangel sætter skub i SSD-salget

Oversvømmelserne i Thailand giver os dyrere pc'er




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere