Redaktøren mener: Er pc'en stadig kernen i identiteten

Kanalen blev skabt i kølvandet på pc-revolutionen. Og i rigtig mange år har pc-salget været den gennemgående driver. Men kan det fortsætte i al evighed?

Det store dyr i åbenbaringen lige nu er consumerization - det at folk tager deres egen enheder med og vil bruge dem i arbejdssammenhæng. Det kan sammen med cloud varsle store ændringer for kanalen.

For hvem sælger så enhederne? Bliver det Elgiganten og Proshop, som så efterlader B2B-forhandlerne tilbage på perronen?

Det er et godt spørgsmål. Men for at det bliver aktuelt, skal der ske et paradigmeskifte i danske virksomheder. For vil virksomheder på sigt acceptere, at de ikke har kontrol over hvilken it, der bliver brugt i firmaet?

Måske. I gamle dag var det almindeligt at arbejdsgiveren i nogle sammenhænge betalte for uniformer til ansatte. I dag er det stort set op til de ansatte selv at ekvipere sig.

Sådan bliver det måske også med personlig it.

Eller dele af den. For spørgsmålet er, om computere, som kanalen forstår dem, er ved at glide ud og blive et produkt, der absolut ingen strategisk betydning har for virksomheder.

Det sker nok ikke i dag eller i morgen. Men hvem kender ikke nogen, der har deres private Ipad med på arbejde? Eller som bruger deres private Iphone i arbejdssammenhæng?

Det betyder omvendt at kanalen må lede efter andre produkter, som har strategisk betydning for deres kunder.

Sådan at man har andre brækjern ind til kunderne end en opdatering af virksomheden computere.

For vil forhandlerne have taletid hos deres kunder, skal de også have produkter, der repræsenterer en strategisk værdi.

I dag er det måske den it-ansvarlige, der køber computere hjem, men i morgen er det måske receptionisten, der gør det sammen med bestillingen af nyt toiletspapir.

Og hvad gør HP, Lenovo og Dell - og deres partnere så? Måske er det på tide, at tage debatten om, hvad der bliver pc'en afløser.... i kanalen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Bliv klogere på de digitale transformationer hos Danmarks største virksomheder

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere