Mobiltelefoner afslører bilkøer

Det finske mobilselskab Radiolinja har udviklet et system, der bruger bilisternes mobiltelefoner til at fortælle, hvor mange biler der er på vejene, og hvor hurtigt de når frem. Systemet er klart til at blive udbredt i Europa.

Finske udviklere har fundet en helt ny måde at udnytte, at så godt som alle bilister i dag kører rundt med mobiltelefoner.

Telefonerne kan nemlig fortælle, hvor mange bilister der er på vejene, og hvor hurtigt de når frem. Det giver bedre trafikinformation end de traditionelle metoder, hvor bilister skal ringe ind til en radiostation og fortælle, hvad de ser på vejene - eller kameraer, der viser billeder fra de værste områder.

Systemet er stadig et pilotprojekt, som den finske vejadministration og mobilselskabet Radiolinja står bag, skriver Associated Press. Radiolinja var verdens første GSM-operatør.

På de større veje i og omkring hovedstaden Helsingfors er der nu placeret udstyr, der løbende modtager signaler fra de mobiltelefoner, der passerer forbi. Systemet er så intelligent, at det kan følge en enkelt mobiltelefon og dermed beregne, hvor lang tid bilisten har brugt på at komme frem. Hvis blot fem procent af bilisterne har mobiltelefon med, giver systemet brugbar information.

De finske udviklere erkender dog, at der er svagheder. Hvis en bus med mange passagerer og mange mobiltelefoner kommer forbi en modtager, vil den fejlagtigt tro, at alle passagerer med mobiltelefon kører i egen bil. Og hvis en bilist tager en pause på en tankstation, vil systemet tro, at han kører meget langsomt og måske er i en kø.

Men disse problemer bliver løst, lover udviklerne. Systemet bliver løbende bedre til at finde og korrigere den slags fejl ved både at kigge på det faktiske antal biler og data fra mobiltelefonerne.

Radiolinja har kun testet systemet i Finland, men mobilselskabet erklærer sig over for AP klar til at bringe teknologien videre ud i Europa.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer