Artikel top billede

Dubli meldt for vildledende markedsføring

"Omvendte" internet-aktioner sælges via network marketing. Men vigtige oplysninger udelades.

Anklager om fup og svindel dukker ret hurtigt op, hvis man søger på nettet efter det danskstiftede internet-auktionsfirma Dubli.

Nu er der kommet endnu en anklage på listen, nemlig en anklage om overtrædelse af markedsføringsloven.

Dubli forsøgte på en stand på weekendens Beep-messe i Bellacentret at hverve nye medlemmer til det særlige omvendte auktions-koncept, som selskabet bag lever af.

Det fik en messegæst og ComON-læser, Mikael Green Jensen, til at gå hjem til computeren og skrive en anmeldelse til Forbrugerombudsmanden.

"Dubli.com prøver at hverve nye medlemmer på Beep 2011, hvor de lover en kontantrabat på 5 procent, uden at man skal andet end melde sig ind. Ved nærmere øjesyn på virksomheden viser det sig, at man skal betale en månedlig fee for at få den ekstra gevinst på 5 procent på alle indkøb på nettet. Dette er vildledende markedsføring," skriver Mikael Green Jensen.

Trods anklagerne om fup og fidus fortsætter selskabet bag Dubli, Medianet Group i Florida, ufortrødent med at promovere sit særlige koncept med omvendte auktioner.

Konceptet går i korthed ud på, at brugerne skal betale for at få lov at deltage i auktioner på nettet, hvor forskellige mærkevarers faldbydes.

Brugerne hverves gennem klassisk network marketing - altså en pyramide struktur, hvor enkelte spillere i toppen kan tjene stadigt mere på efterfølgende lag længere nede i systemet.

Et af de mere påfaldende elementer ved Dubli-konceptet er, at systemet opererer med sin egen valuta: DupliCredits. Ifølge selskabets egne oplysninger kan man både sælge, købe og foretage bank-forretninger med DubliCredits, der skal bruges som betaling, hvis man vil deltage i de omvendte auktioner.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






Computerworld
Test af monster-tablet: Det er den skøreste og mærkeligste computer, som jeg har testet i lang tid – men jeg vil nu gerne have den alligevel