Bluetooth-headset sparker salget fremad hos GN

Danske GN Store Nord skruer nu op for forventninger til årets salg af samtlige producenter - der i blandt selskabets populære Bluetooth-headset. Det sker efter et første kvartal, hvor salget steg 90 mio. kr. til 1.231 mio. kr. Samtidig steg overskuddet før skat med hele 76 millioner kroner til 100 mio. kr.

Opjusteringen betyder, at GN nu forventer et samlet salg på 4,9 mia. kr. mod tidligere 4,74 mia. kr. Samtidig forventes driftsoverskuddet nu at blive 700 mio. kr. mod tidligere mindst 560 mio. kr.

Især salget i mobildivisionen er i fremgang, forklarer GN Store Nord. I forhold til samme periode året før steg salget af headsets 47 procent målt i kroner.

»Omsætningen på 150 millioner kroner i lavsæsonen i første kvartal 2004 var kun 10 millioner kroner lavere end omsætningen i højsæsonen i fjerde kvartal 2003, hvilket understreger den kraftige underliggende markedsvækst,« skriver ledelsen i regnskabet og forklarer at bluetooth-produkterne nu udgør 77 procent af omsætningen i mobil-divisionen.

GN Store Nord har for nyligt lanceret sit kendte mærke JABRA på det asiatiske marked og vil hen over sommeren udvide indsatsen ved at lancere yderligere tre produkter.

Oven på det positive regnskab steg GN Store Nord-aktien næsten en procent, og var dermed den eneste aktie i det toneangivende KFX-indeks, der ikke faldt.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere