Global Crossing-køb spoleret af chikane

Hong Kong-konglomeratet Hutchison Whampoa har trukket sit bud på det skandaleramte amerikanske teleselskab Global Crossing tilbage. Hutchison fik nok af de amerikanske myndigheders granskning af købet.

Opdateret: Hong Kong-konglomeratet Hutchison Whampoa har droppet sit bud på det amerikanske selskab Global Crossing, der kæmper for at komme helskindet ud af en betalingsstandsning.

Hutchison, der er kontrolleret af Hong Kongs rigeste mand, Li Ka-shing, skulle ellers sammen med Singapores ST Telemedia have købt 61,5 procent af aktierne i Global Crossing for 1,7 milliarder kroner, skriver Financial Times.

Men de amerikanske myndigheder har frygtet, at et salg til det kinesiske selskab kunne berøre den nationale sikkerhed, fordi Hutchison ville få adgang til Global Crossings fiberoptiske net i USA. Blandt brugerne af nettet er den amerikanske regering.

Da et regeringsudvalg besluttede at forlænge undersøgelsen af konsekvenserne af salget, fik Li Ka-shing nok.

ST Telemedia nu alene

Hutchisons tilbagetrækning efterlader ST Telemedia som eneste officielle tilbudsgiver, og selskabet oplyser, at det har tænkt sig at overtage Hutchisons andel.

Men også dette køb er problematisk, fordi ST Telemedia er ejet af Singapore-regeringens investeringsselskab Temasek Holdings.

Et tredje firma, det amerikanske teleselskab IDT, har talt kraftigt imod Hutchisons køb og står klar i kulissen til eventuelt at gå sammen med ST Telemedia om at redde Global Crossing.

Global Crossing, der har fiberoptiske netværk i 27 lande, gik konkurs i januar sidste år med en gæld på 82 milliarder kroner.

Herhjemme står Hutchison sammen med den svenske Wallenberg-familie bag det nye mobilselskabet "3", som har en UMTS-licens.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer