Elgiganten opgiver franchise

Det var aldrig lykken for Elgiganten at lade selvstændige stå for driften af deres varehuse. Det indrømmer varehus-kæden, der i dag har droppet planerne om franchise.

Det slog fejl for Elgiganten, da varehus-kæden for fire år siden erklærende, at den ville bruge franchise-modellen som løftestang til at befæste flere byer. De første Elgiganter på franchise-basis blev etableret omkring årsskiftet 2005/6 og i alt skulle der over en årrække komme 13 nye Elgigant-varehuse, der skulle drives som franchise.

Der kom dog kun tre franchise-varehuse og siden er planerne blevet opgivet, siger den administrerende direktør for Elgiganten.

»Tiden er ikke til franchise, så vi har lagt vore franchiseplaner på hylden,« siger Jesper Boysen.

Forklaringen på, at Elgiganten vil drive sine butikker selv er ifølge ham, at franchise-modellen kræver en større indsats fra Elgigantens hovedkontor i modsætning til at drive butikkerne i eget regi.

»Det er nemmere at integrere ting som for eksempel uddannelse, når man selv står for butikkerne,« siger Elgigant-direktøren.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis