Expert henter direktør fra Bilka

Bilka-direktøren Lars Christensen bliver ny direktør for Elbodan, der samtidig skifter navn til Expert Danmark.

Expert Danmark bliver det nye navn for norskejede Elbodan, der i Danmark er hovedselskab for blandt andet Expert-kæden, Punkt1-kæden og onlinebutikkerne Proshop, Happii og shg. Samtidig bliver Lars Christensen ny direktør for selskabet.

Lars Christensen kommer fra Dansk Supermarked, hvor han siden 2003 har været direktør for Bilka. Han afløser Søren Bach, der var administrerende direktør for Elbodan i 22 år.

»Lars Christensen har en baggrund og en erfaring, der gør ham særdeles godt kvalificeret til at lede virksomheden. Lars har ikke alene et indgående kendskab til det danske marked men også bred erfaring med butiksdrift og ledelse, « udtaler Experts norske koncernchef, Trygve Holtskog.

Den norske koncernchef sætter samtidig ord på, hvad der bliver Lars Christensens primære opgave fremover.

»Vores virksomhed er inde i en omstillingsfase med det mål at øge lønsomheden i både de butikker, vi ejer selv, og de butikker, der drives af engagerede indehavere. Den opgave er Lars Christensen den rette mand til at løse,« udtaler Trygve Holtskog.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis