Falborg: Jeg har ansat nye

Thomas Falborg har ansat nye medarbejdere som erstatning for de strejkende. Så han tager sin sædvanlige hjemmearbejdsdag i ro og mag, når blokaden kommer.

Shg har som sådan ikke brug for de strejkende medarbejdere igen. Så klar er meldingen fra Thomas Falborg. Han har ansat nye medarbejdere som erstatning for de lagerarbejdere, der har strejket siden den 1. oktober med krav om bedre løn- og arbejdsforhold under en overenskomst med 3F.

3F har siden da udsendt et blokadevarsel, der truer med, at Handel, Transport & Service samt Danske Erhverv vil starte blokade mod Shg fra i morgen, hvis Shg ikke tegner overenskomst.

Dette varsel tager Thomas Falborg dog helt roligt, selvom han ikke helt har overblik over, hvor stor indflydelse, den vil have på Shg. Han fortæller videre, at en af leverandørerne netop har meldt sig ud af Dansk Erhverv for at kunne blive ved med at levere til Shg.

»Jeg regner med at tage en hjemmearbejdsdag i morgen, som jeg plejer, så som sådan har det ingen indflydelse på Shg. Det kan da godt være, at vi ikke får tømt skraldespanden en gang i mellem, men det kan vi godt leve med,« siger Thomas Falborg.

De strejkendes talsmand, Peter Haldborg siger, at med den manglende dialog mellem parterne, kan det godt være svært at tro, at de kan få deres arbejde igen. Han er dog ikke enig i Thomas Falborgs udmeldinger om, at Shg har nok ansatte.

»At Thomas Falborg siger, at han ikke har brug for flere folk, ser vi som et tegn på, at salget er faldet,« siger Peter Haldborg.

Thomas Falborg fortæller dog også, at det hovedsageligt er studerende som løsarbejdere, han har ansat. Han bekræfter videre, at en del af de nyansatte er udlændinge, men at de naturligvis arbejder på samme vilkår som de danske medarbejdere.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Skab værdi med produktkonfiguration i Dynamics 365

Deltag i dette webinar og lær, hvordan du kan skabe øget værdi gennem produktkonfiguration med Microsoft Dynamics 365 standard konfigurator og Easy Creator. Eksperter fra CGI vil dele deres indsigt i, hvordan produktkonfiguration kan optimere processer, forbedre kvalitet og øge kundetilfredshed.

05. februar 2025 | Læs mere


Sådan automatiserer du med Copilot

Høst fordelene og sæt strøm til processerne med Microsofts alsidige AI-assistent.

06. februar 2025 | Læs mere


Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere