Fransk-baseret broker åbner kontor i Odense

Danskeren Christian Normann har på 10 år fået banket en broker-baseret distributionsforretning op i Paris, så den i dag omsætter for 200 millioner kroner årligt. Nu etablerer Icommerce salgskontor i Odense.

I spidsen for Odense-kontoret står Christian Lunøe, som her 14 dage efter åbningen har en enkelt medarbejder, men hensigten er, at forretningen i Odense skal vokse fra at dække det danske marked til også at omfatte de øvrige nordiske lande og på lidt længere sigt de baltiske lande.

Målet er at nå en omsætning på mellem 10 og 15 millioner kroner i det første år, hvor man fokuserer på at sælge til danske forhandlere.

Icommerce har levet som broker i stil med danske konkurrenter som Bluecom, Bridema og Compudis. Men ifølge Christian Lunøe har Icommerce flyttet sig.

»Vi startede med, hvad man kan kalde pistolsalg, på rent brokerniveau. Der er da stadig et stort brokerelement i det, vi foretager os, men vi har fået mere value add ind og tilbyder forskellige services oveni,« siger Christian Lunøe til CRN.

Merværdien er dog ikke teknisk bistand, som det kendes fra de etablerede distributører, men hjælp omkring købssituationen - finansiering, leasing og tilbagekøb. Desuden testes produkterne før salg, forklarer han.

Blandt leverandørerne i Icommerces sortiment nævner Christian Lunøe Cisco, 3Com, HP, Allied Telesyn og IBM - med særligt fokus på server- og netværksprodukter.

Produkterne købes - ligesom af andre brokere - på det internationale spotmarked. Det er et marked, som erfaringsmæssigt forsynes af produkter fra leverandører, som ønsker at slippe af med overskudsvarer, eller som skal have sat omsætningen i vejret lige før en kvartalsafslutning.

Mere om den nye aktør i næste udgave af det trykte CRN, der udkommer 27 oktober.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere