Zepto tættere på børsen

Zepto Computers forventer at offentliggøre prospekt i slutningen af oktober 2006 for selskabets introduktion på børsen.

Den danske computerproducent Zepto Computers går på børsen i november og i den forbindelse forventer virksomheden at offentliggøre et prospekt i slutningen af oktober. Investorer kan tegne sig til aktier i Zepto Computers fra 6. november 2006 og 14 dage frem.

Forventningen er, at udbuddet af nye og eksisterende aktier vil indbringe 30 millioner, som blandt andet skal anvendes til at styrke Zepto Computers position på det europæiske marked.

Zepto Computers udbyder 312.500 nye aktier og 625.000 eksisterende aktier á nominelt 0,40 kroner til en fast kurs på 32 kroner. Bliver alle aktier tegnet vil dette resultere i et provenu på 30 millioner kroner. Udbuddet gennemføres under forudsætning af, at der tegnes mindst 312.500 stk. aktier.

Computerproducenten har modtaget bindende forhåndstegninger og tegningsgarantier på i alt 6,4 millioner kroner, lidt mere end 20 % af det samlede udbud.




IT-JOB

Unik System Design A/S

Erfaren scrum master

Cognizant Technology Solutions Denmark ApS

Head of Financial Controlling
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis