Portable Document Format (PDF) har allerede etableret sig som en de-facto standard for elektroniske dokumenter, men nu forsøger Adobe også at få formatet godkendt som officiel standard hos ISO. Og det ser ud til, at Adobe har mere held med sig end Microsoft, der stadig kæmper med at få godkendt sit Office Open XML.
Adobe har netop vundet en vigtig afstemning i ISO, hvor 13 ud af 14 af de afgivne stemmer var positive. Kun Frankrig stemte imod. Flere lande har dog afleveret kommentarer, og det tyder på at Adobe skal foretage en række ændringer i formatet, før det kan blive endelig godkendt. Alene USA - som ellers er sponsor for forslaget om at godkende PDF som ISO-standard - har afleveret hele 125 kommentarer.
Den oprindelige version af PDF blev udviklet helt tilbage i 1993. Specifikationen for den aktuelle version PDF 1.7 blev offentliggjort i januar 2007 og Adobe forsøger at få formatet godkendt som ISO 32000 standard.
ISO-arbejdsgruppen skal mødes igen i slutningen af januar, hvor de sidste detaljer skal på plads, og derefter ventes den endelige afstemning om PDF som ISO-standard.