Skidt år for Ericsson

Ericssons seneste regnskab viser det største underskud i virksomhedens historie.

Den finske mobilgigant Nokia leverede et tilfredsstillende regnskab torsdag og i dag var det så det svenske Ericssons tur. Ericsson har i modsætning til Nokia ikke klaret sig godt i det seneste år. Den svenske producent af mobiltelefoner leverede et underskud på 21,5 milliarder svenske kroner for 2001, og det er det dårligste i virksomhedens historie.

I fjerde kvartal kom Ericsson ud med et et resultat før skat på minus milliarder svenske kroner. På forhånd havde analytikere regnet med et underskud på 4,4 milliarder kroner.

Ericsson er heller ikke særlig optimistiske for år 2002. Virksomheden fortæller i sin kvartalsrapport, at de også forventer et negativt resultat i første kvartal i år. Samtidig foreslår ledelsen, at der ikke betales udbytte for 2001. Salgsmæssigt forventer Ericsson et uændret eller ti procent lavere salg i 2002.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere