Svært at fange pirater i Norge

IFPIs jagt på fildelere bliver endnu vanskeligere i Norge, efter at teleselskaberne har fået påbud om at slette IP-oplysninger efter tre uger.

Oplysninger, om hvilke personer der gemmer sig bag hvilke IP-adresser, falder ind under persondatalovens forbud mod lagring af unødvendige oplysninger. Det har det norske Datatilsyn slået fast i en usædvanlig afgørelse.

Datatilsynet har bedt teleselskaberne Tele2 og Lyse Tele om at slette IP-adresse-oplysninger efter tre uger. Samtidigt har tilsynet gjort det klart, at det samme princip gælder for de øvrige teleselskaber, skriver Aftenposten.

"Selskaberne har brug for oplysningerne for at kunne udfærdige fakturaer og sørge for driften. Men indenfor tre uger må oplysningerne slettes for altid," hedder det i afgørelsen fra Datatilsynet i Norge.

Nyhedssitet Torrentfreak bemærker, at det nu bliver særdeles vanskeligt for rettighedshavere at forfølge nordmænd for ulovlig fildeling.

"Processen med at overvåge fildelere, indsamle bevismateriale og opstille dataerne i et acceptabelt format kan være tidskrævende. Og dertil skal man lægge den tid, det tager, at komme ind i retssystemet og få en dommerkendelse, der kan få internetudbyderen til at udlevere oplysninger om kunderne - det kommer alt sammen til at tage mere end 21 dage. Ved den tid (når bevisindsamling og dommerkendelse er klar, red) vil data være væk og beviserne betydingsløse, fordi man ikke længere kan identificere den påståede krænker af ophavsretten," lyder det.

Danmark har på flere punkter næsten samme lovgivning som Norge på området - men der er afgørende forskelle. Derfor vil det danske Datatilsyn ikke følge i de norske fodspor.

Persondataloven herhjemme kan vige for særregler, og det gør den blandt andet i telelovgivningen og i forbindelse med terrorlovens logningsbekendtgørelse i Danmark, fortæller kontorchef i Datatilsynet, Lena Andersen.

Af samme grund er det højst usandsynligt, hun ville komme til at gøre som sin norske kollega:

"Jeg har svært ved at se, hvordan vi kan komme ind i en sag om sletning efter tre uger, når der gælder et krav om opbevaring i et år," siger hun til ComON.

En tre ugers frist ville desuden komme i karambolage med EU.

Den skrappe danske logningsbekendtgørelse er bygget på EUs datalagringsdirektiv som siger, at tele-data skal gemmes i minimum seks måneder og maksimalt 24 måneder.

Hvorvidt Norge, der ikke er EU-medlem men alligevel med sin status som EØS-land følger nogle af EU-reglerne, også skal rette sig efter datalagringsdirektivet, er endnu ikke afklaret.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






Computerworld
Test af monster-tablet: Det er den skøreste og mærkeligste computer, som jeg har testet i lang tid – men jeg vil nu gerne have den alligevel
White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis