Grooveshark forhandler i Danmark

Er KODA klar til at blåstemple Grooveshark?

Det bliver mere og mere usandsynligt, at vi snart kommer til at se musiktjenesten Spotify åbne i Danmark. I stedet skal vi måske sætte vores lid til en dansk lancering og blåstempling af Spotify-pendanten Grooveshark.

Den webbaserede musiktjeneste er nemlig i forhandlinger med de danske musikkomponisters forening KODA. De fortæller blogger Søren Dalager Ditlevsen hos Information.

Grooveshark har i andre lande haft retssager hængende over hovedet de seneste år, men nogle af retssagerne er i stedet konverteret til forhandlinger med de pladeselskaber, som oprindeligt sagsøgte Grooveshark. Men der er stadig tvivl, om Grooveshark kan betegnes som en lovlig tjeneste.
Da forhandlingerne er i gang lige nu, ønsker KODA ikke at melde ud, om foreningen betragter Grooveshark som lovlig eller ulovlig.

Grooveshark lader brugere uploade musik, og tilbyder straks at fjerne det, hvis rettighedshavere kræver det. Men i stedet for at imødekomme kravene om at fjerne musik prøver Grooveshark ofte at indgå licensaftaler med musikkens ophavsmænd.

KODA har været i lignende dialog med svenske Spotify, men den dialog er nu strandet. Parterne er uenige om den økonomisk model.
Måske er muligheden for enighed større med Grooveshark. Det har ikke været muligt at få en kommentar til forhandlingerne i dag.

Spotify kæmper i øvrigt stadig for at komme ind på det lukrative amerikanske marked. Men også her møder firmaet modstand. Både fra konkurrerende tjenester og ikke mindst ved forhandlingsbordene hos den etablerede musikbranche. Derfor er en amerikansk lancering ikke inden for rækkevidde, skriver VentureBeat.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere