"Billig" iPhone kan blive dyr

Steve Jobs lovede i går mandag verden en iPhone 3G til 199 dollars, men det er ikke en pris, man som dansker skal sætte næsen op efter.

Den amerikanske grundpris for en iPhone 3G med 8 Gb hukommelse er ganske vist 199 dollars, men så binder man sig også til AT&T abonnementet i 24 måneder.

Herhjemme kan Telia, som i øjeblikket er eneforhandler af iPhone, kun binde kunderne i seks måneder, så de har altså kun en fjerdel af tiden til at tjene de samme penge som eksempelvis AT&T.

Den 'billige' iPhone skyldes blandt andet, at Apple er gået bort fra at tjene penge på forbrugernes samtaler og i stedet satser på, at teleselskaberne giver tilskud til telefonen.

Af samme årsag forventes amerikanske AT&T at sætte månedsprisen for et iPhone-abonnement op fra 49 til 95 dollars.

Den billigste data pakke i USA i øjeblikket koster 30 dollars og den billigste talepakke koster knap 40. Altså sammenlagt 69,95 dollars, fortæller teleanalytiker John Strand til ComON.

En hurtig udregning, foretaget af samme teleanalytiker, viser følgende tal: 69,95 dollars i 24 måneder = 1689 dollars + telefonens 199,-. Det giver en samlet pris på 1.878 amerikanske dollars, eller 9.032 kroner.


Sat skarpt op så har Telia altså kun seks måneder til at tjene et tilsvarende beløb. Det kan gøres ved et dyrt månedsabonnement og en billig telefon - eller omvendt - samt ved en erhvervsrettet løsning, med en længere bindingsperiode.

"Reelt eksisterer kun disse tre muligheder," siger John Strand, der i øvrigt ikke venter, salget af iPhone kommer til at vise synlige udsving i Telias regnskab.

John Strand forudsigelser vækker ikke de store følelser hos Telia:


»Hvis John Strand vil spekulere i vores priser, må han gerne det, men det ændrer ikke ved, at vi stadig venter med udmeldinger. Vi har indgået en aftale med Apple om tavshed, og vil selvfølgelig komme ud med noget nærmere inden den 11. juli, men altså ikke nu«, siger pressechef Rune Fick Hansen fra Telia til mobil.nu

Det med ikke at udtale sig, kommer ikke bag på John Strand. Han mener, det ganske enkelt skyldes, at teleselskabet endnu ikke aner, hvad hvad iPhone skal koste og hvordan den skal prissættes.

»Telia har branchens største 'turn', det vil sige, kunder der forlader selskabet til fordel for andre, efter deres bindingsperiode er ophørt. Derfor har Telia ikke råd til andet, end tjene telefonen ind igen i løbet at de seks måneder, abonnementet er bindende«, afslutter teleanalytiker Strand.

Summa summarum: Det er stadig ikke muligt at sætte en dansk pris på iPhone - men billig bliver den ikke, hvis man tager de 199 dollars som udgangspunkt.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere