Computerworld spørger:Hvad er vigtigt hos en it-leverandør - og hvem gør det rigtigt? Deltag og vind B&O-udstyr.

PROSA: It-uddannelserne er i klar fremgang

De it-professionelles fagforbund mener ikke, at it-uddannelserne slås med optagelsestallene. Videnskabsministeriets opgørelse, der viser et fald på seks procent, er ufuldstændig, lyder kritikken.

Det generelle dalende optag til de videregående uddannelser har heldigvis ikke ramt it-uddannelserne, der samlet set har haft en fremgang på 13 procent i forhold til 2007.

Det skriver it-fagforbundet PROSA i en pressemeddelelse.

Pointen er, at selv om de akademiske it-uddannelser på de danske universiteter ifølge Videnskabsministeriet må vedkende sig en tilbagegang på seks procent, har optagelsestallet for alle landets it-uddannelser samlet set oplevet en pæn stigning.

»Det er da rigtigt, at eksempelvis et hardcore-fag som datalogi har et markant fald på Københavns Universitet. Men generelt set går det ganske udmærket,« siger Michael Tøttrup, der er uddannelseskonsulent i PROSA, til ComON.

Han mener nemlig ikke, at Videnskabsministeriets opgørelse er dækkende for hele det danske uddannelsesliv inden for it.

»Det, der er problemet, er, hvad man tæller med i udarbejdelsen af optagelsestallene. Samlet set er det, som vi kalder it-uddannelser, steget med 13 procent i forhold til sidste år,« siger Michael Tøttrup til ComON.

Den statistik, der viser et fald på seks procent, gælder kun for de it-uddannelser, som foregår på landets universiteter. Og ifølge PROSA giver det et forkert billede af it-uddannelsernes situation.

»Set fra vores synspunkt er det et ufuldstændigt billede, der bliver givet. Vi tæller både, bachelor-uddannelserne, civilingeniørerne, diplomingeniørerne, HA'erne, datamatikerne, it- og elektronik-teknologerne samt multimediedesignerne med. Hertil kommer så de forskellige ingeniørhøjskoler, erhvervsakademierne og de nye professionshøjskoler,« uddyber Michael Tøttrup.

PROSAS statistik viser ydermere, at it-uddannelserne siden 2004 har oplevet en stigning i antallet af optagne på 26 procent. Og fagforbundet ser gerne, at tallen bliver endnu bedre - især på ét bestemt punkt.

»Det er dog stadig et generelt problem, at andelen af kvinder, der bliver optaget på it-uddannelserne, er alt for lavt. Erhvervet har i høj grad brug for også deres talenter,« lyder det i fagforbundets pressemeddelelse.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyberthreat Day, Horsens: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

10. april 2025 | Læs mere


BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere