Søgegiganten Google, som er et af firmaerne bag mobilplatformen Android, har netop frigivet et program, som skal hjælpe folk i gang med at lave applikationer til styresystemet Android.
Det skriver New York Times.
Den gratis software, der hedder Google App Inventor for Android, har været under udvikling i et år.
Helt unge børn og unge, inklusiv gymnasiepiger og sygeplejestuderende, har testet programmet, mens Google har udviklet på det. Målgruppen er altså meget bred.
Tanken bag produktet er, at mobiler i stigende grad bliver folks primære computer. Derfor skal brugerne kunne lave programmer til sig selv.
Værktøjet giver folk mulighed for at trække og slippe blokke af koder. De er vist som billeder og repræsenterer forskellige muligheder til smarthpones. Avisen sammenligner det med at bygge med Lego.
Et eksempel på en applikation var en studerende, som lavede et program, som fortalte en gruppe af venner, hvor han var hver 15. minut. Den studerende tog programmet ved at sammenkoble tre blokke: Telefonens lokationssensor, et ur og den tredje var en simpel database fra et website.
En anden studerende lavede et program, der automatisk gav et sms-svar, når han kørte i bil om, at han ikke ville forstyres.
En sygeplejestuderende lavede et program, som sendte en besked, når en person faldt. Den studerende brugte mobilens accelerometer til at opfange faldet.
Harold Abelson, en computerforsker fra det verdenskendte Massachusetts Institute of Technology, har ledet projektet. Han er desuden stiftende leder af the Free Software Foundation, Public Knowledge and the Creative Commons.
Han understreger, at applikationerne, som almindelige brugere kan lave, ikke er advancerede, men til gengæld er det nemt.
Man skal have en Google-konto for at bruge værktøjet. Det er wbebaseret, bortset fra et lille stykke software, som automatisk synkroniserer programmet med ens personlige computer. Mobilen skal være forbundet med en computer via USB, når man laver en applikation.