Klumme: Hvad sker der efter skilsmissen?

Den varslede skilsmisse mellem Fujitsu og Siemens giver anledning til en række spørgsmål, som Per Palmkvist Knudsen gerne vil have svar på. Læs ugens klumme.

I november bekræftede Fujitsu-Siemens endelig rygterne om, at Siemens trækker sig ud af partnerskabet d. 1. april 2009. Siemens får den - forholdsvis beskedne - sum af 450 millioner Euro for sin andel. Den tilbageværende virksomhed kommer formentlig til at hedde Fujitsu Computers.

Som stor kunde hos Fujitsu-Siemens har vi længe søgt en afklaring af, hvad den nye ejerstruktur kommer til at betyde for produktsortimentet. Spørger man sin lokale salgskontakt får man beskeden: "Der sker ingen ændringer". Det er vel lige så sandsynligt som at det bliver en hvid jul i Danmark.

Ifølge en strategi-præsentation på Fujitsus hjemmeside vil den nye virksomhed øge sin andel af it-service markedet. På samme måde som IBM gjorde det og HP vil gøre det gennem deres køb af franske EDS.

Hvad får det så af betydning for deres produktsortiment?

Mit første gæt er, at de trækker sig ud af forbruger-pc markedet, der udgør 19% af Fujitsu-Siemens' omsætning. Det markedssegment er blevet meget hårdt efter taiwanesiske Asus viste, hvor billigt forbruger-pc'er skal sælges.

Mit andet gæt er, at de derefter sælger deres aktiviteter i business-pc-markedet, selv om den produktlinje står for 28 % af deres omsætning. Men det er præcis hvad IBM gjorde. Og Fujitsu kommer til at mangle kapital for at kunne finansiere sin indtrængning i it-serviceområdet.

Mine to gæt understøttes af, at der ikke er en eneste overvejelse om pc-produkternes fremtid i strategi-præsentationen. På trods af at de udgør 47 % af virksomhedens omsætning. Og i dag kom det så frem, at firmaet skal fyre 700 medarbejdere - alene i tyskland.

Store ændringer i omsætningssammensætning gennemfører man ikke fra den ene dag til den anden. Måske er det derfor, at Fujitsu-Siemens' kommunikation til deres kunder er så uklar. Et eksempel: "Fujitsu Siemens Computers ønsker fortsat at være en stærk og dermed pålidelig samarbejdspartner. Som følge heraf vil vi i de kommende måneder foretage nogle justeringer, der skal styrke vores konkurrenceevne og sikre en ensartet implementering af vores strategi".

Det er faktisk det mest konkrete, der står i brevet sendt til virksomhedens kunder om skilsmissen. Og det kan tolkes i alle mulige retninger, som jeg lige har gjort.

Sikkert er det, at jeg - og givet også andre af deres kunder - vil være tilbageholdende med investeringer i udstyr fra Fujitsu-Siemens, indtil der er større klarhed over, hvilke produktserierne der fortsætter. Og sandsynligvis overvejer en hel del andre virksomheder også mulige alternativer. Alt andet ville være mangel på rettidig omhu.

Lad os derfor håbe at Fujitsu - for deres egen skyld - hurtigt melder en troværdig produktstrategi ud.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






Computerworld
Test af monster-tablet: Det er den skøreste og mærkeligste computer, som jeg har testet i lang tid – men jeg vil nu gerne have den alligevel