Windows 7 kører på netbooks

Det pibler stadig frem med oplysninger om nye funktioner, som vi kan forvente implementeret i den næste version af Windows - Windows 7. Se dem her.

I kølvandet på PDC-konferencen, hvor Windows 7 officielt blev lanceret, er der kommet mange informationer om det kommende styresystems fordelagtigheder.

Hvis strømmen af nye funktioner er gået din næse forbi, så har blandt andre amerikanske CNET samlet en liste med nogle af de oversete funktionaliteter.

For eksempel bliver det mobile bredbånd mere integreret i Windows 7. Det vil sige, at det ikke skal køres via separate applikationer, men at de efter alt at dømme vil dukke op i de menuer, hvor vi er vant til at styre vores trådløse signaler og andre netværksindstillinger.

Windows 7 skulle også gøre det lettere at bruge offentlige trådløse hotspots. I mange tilfælde bliver man præsenteret for en obligatorisk startside, når man forsøger at logge på et offentligt Wi-Fi-signal. I Windows 7 vil selve styresystemet gøre opmærksom på, at man ganske rigtig er tilknyttet et trådløst signal, men at man skal foretage sig en aktiv handling via browseren før forbindelsen kan skabes.

Windows 7 får også støtte til en lang række sensorer. For eksempel ville det være muligt at få en lyssensor til at registrere lyset i rummet og for eksempel forstørre skrifttypen på computeren, så den er lettere at læse.

Der skulle også være fokus på forbedret batterilevetid i Windows 7. Under afspilning af DVD'er skal strømindstillingerne automatisk tilrette sig. Ifølge Microsoft er målet, at en Windows-maskine skal være lige så strømeffektiv til at afspille DVD'er som en særskilt mobil DVD-afspiller.

Vi kan også forvente nye funktionaliteter til Windows Media Center. Det skulle blandt andet være understøttelse af H.264-video og touch-funktionalitet.

Microsoft lover desuden en forbedret hjælpefunktion i Windows 7 og en mere standardiseret måde at arbejde med fingeraftrykslæsere og andre biometriske løsninger.

Kan køre på netbook

Microsoft-boss Steven Sinofsky har desuden vist, at Windows 7 kan afvikles på de populære mininotebooks.

Mange kritikere har ellers påpeget, at de små computere ikke har hestekræfter til at trække det nuværende Windows Vista.

Men det, mener Steven Sinofsky, er en misforståelse. Han pointe er, at grunden til at mange har valgt XP eller Linux-distributioner til deres netbooks, er, at de første modeller havde meget små flash harddiske, som ikke kunne trække Viata. Men harddiskene i mininotebooks er vokset lige siden, så de kan sagtens afvikle de nyeste MS-operativsystemer, siger Microsoft-bossen, der ikke mener, at begrænsningen ligger i de små pc'eres processorer.

Sinofsky havde taletid ved PDC-konferencen, hvor han viste Windows 7 på en netbook.

ARS Technica har foresøgt at få ham til at præcisere, hvilken netbook han helt præcist bruger. Men af frygt for at lave reklame for et specielt firma, ønsker han ikke at give informationer om den pågældende maskine.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere