Artikel top billede

Internet Explorer 9 er 99,9 procent færdig

Ny version af IE9 på gaden i dag.

Microsoft har ikke kun haft travlt med at udvikle et h.264-plugin til den konkurrerende Chrome-browser. Der har også været tid til at komme endnu nærmere en færdig version af IE9.

Release Candidate-versionen af Internet Explorer 9 er frigivet i dag. De kan hentes på den maleriske url: www.beautyoftheweb.com.

Browseren er blevet finpudset efter feedback fra over 25 millioner og er nu meget tæt på en udrulning til de mange millioner internetbrugere. Det er en version, som er 99,9 procent færdig, som nu kan hentes af de mest utålmodige brugere men især webudviklere. Ventetiden skal de sidstnævnte webudviklere bruge til at gøre deres kode så optimal som muligt, fordi Internet Explorer nu er blevet bedre til at understøtte flere standarder fx. HTML5.

“Med IE9 RC kan de sidste udviklere også få gennemtestet deres sites og ideer, inden Microsoft trykker på knappen og lancerer til forbrugerne. Set fra mit bord kan det ikke gå hurtigt nok med at få udbredt den nye browser, således at vi alle kan få glæde af de nye muligheder i HTML5,” siger Christian Peytz, formand for FDIM.

Hvis man allerede har set betaudgaven af Exporer 9, så er der alligevel nogle nyskabelser. Brugerfladen er finjusteret, det er blevet muligt at flytte faneblade rundt og overflødige dialogbokse fra hjemmesider forsøger browseren at nedprioritere.

I IE9 RC kan man ”pinne” flere sites sammen i én pin, så man har endnu hurtigere adgang til sine favoritsider. En forbedret privacy-funktion (Tracking Protection) skulle også give flere brugerene fuld kontrol over, hvilke spor de efterlader på nettet.

Microsofts JavaScript-motor Chakra er også blevet optimeret, så den eftersigende er blevet 35 procent hurtigere end i IE9 Beta. Hvis man ikke selv orker at installere browseren, så kan man se hastighedstest af IE9 her.

”Internet Explorer 9 bryder rammerne for, hvad vi kan forvente os af internettet. Med understøttelsen af HTML5 og H.264 vil udviklere og designere have de bedste forudsætninger for at skræddersy indhold til brugerne. Vi mener, at HTML5 og H.264 er fremtiden og særdeles vigtige i brugernes web-oplevelse,” siger Bjarne Dollerup, evangelist i Microsoft.

ComON lavede en lynrundvisning i den nye browser med Bjarne Dollerup, da den så dagens lys sidste år. Se web-tv-indslaget her.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

03. marts 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere