Mobilprisen faldet 20 procent

Priserne på mobiltelefoni er faldet i løbet af året. Det nye selskab Tele Jylland deler førstepladsen med Tele2. De kan tilbyde priser, der er op til 20 procent lavere end sidste års laveste pris.

Nye tal fra IT- og Telestyrelsen viser, at teleselskabet Tele Jylland, der blev etableret i 2003, er billigst at benytte sig af, når man har en mobil som supplement til sin fastnettelefon.

Tele Jylland deler dog førstepladsen med Tele2. I 2003 kunne Tele2 og Orange, der nu er blevet købt af Telia, tilbyde de laveste kvartalspriser, men nu er Orange altså blevet sat til vægs af Tele Jylland.

I perioden august 2003-august 2004 er forbrugspriserne på mobiltelefoni faldet generelt, uanset det kvartalsvise minutforbrug. Tele Jylland og Tele2 kan således tilbyde 90 minutters taletid inklusiv abonnement til 85 kroner i kvartalet, mens Tele2 i 2003 tog 106 kroner for samme ydelse. Prisen på 90 minutter er altså faldet knap 20 procent.

Et forbrug på 270 minutter koster 256 kroner i 2004, mens Orange i 2003 krævede 294 kroner.
Dog er den billigste udbyders pris på et forbrug på 630 minutter steget i forhold til sidste år.

De billigste udbyderes priser ved forbrug på henholdsvis 270 og 630 minutter har nærmet sig hinanden i løbet af året. Forskellen mellem første og tredje pladsen på 270 minutter var i 2003 34 kroner, mens forskellen blot er 12 kroner i 2004. Ved et forbrug på 630 minutter var forskellen i 2003 190 kroner, mens forskellen i 2004 er faldet til otte kroner.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






Computerworld
Test af monster-tablet: Det er den skøreste og mærkeligste computer, som jeg har testet i lang tid – men jeg vil nu gerne have den alligevel