Computerworld spørger:Hvad er vigtigt hos en it-leverandør - og hvem gør det rigtigt? Deltag og vind B&O-udstyr.

1,5 Ghz og dualcore på vej til mobilen

De nyeste smartphones har processorer på 1 Ghz. 1,5 gigahertz-processorer med to kerner er allerede på vej.

Nogle af de helt tunge drenge mobilmarkedet i dag som HTC HD2 og Googles nye Nexus One har processorer på ikke mindre end 1 gigahertz. Det er det amerikanske firma Qualcomm, der står bag den såkaldte Snapdragon-processor i begge mobiler. Og de er nu på vej med endnu mere vilde processorer til morgendagens mobiler.

Luis Pineda, der er senior vice president hos Qualcomm, kunne således afsløre til sitet hexus.net, at de er på vej med to nye og endnu hurtigere processorer. Begge bygger videre på den Snapdragon-processor, vi allerede kender.

Den første model hedder 8X50A, og har en hastighed på 1,3 gigahertz. Den skulle allerede senere i denne måned blive tilbudt til producenter, og det forventes, at vi vil se de første modeller, der gør brug af denne processor, engang sidst på året.

Den anden model hedder 8X72, og er endnu vildere. Den har to kerner, der begge har en hastighed på 1,5 gigahertz. Den skulle dog først være klar mod slutningen af året, og vi får således formentlig tidligst modeller med denne processor at se i 2011.

 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, Horsens: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

10. april 2025 | Læs mere


BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere