Artikel top billede

Symbian udfases i 2013

Nokia-samarbejdet med Microsoft kommer alligevel til at koste Symbian livet. 2013 bliver tilsyneladende det skæbnesvangre år for styresystemet.

Det har bølget frem og tilbage med rygter om fremtiden for de Nokia-styresystemer, der ikke rimer på Windows Phone 7. Mest ombrust har rygterne om Symbian^3 været, for hvad kan købere af de dyrere Nokia-telefoner forvente af opdateringer i fremtiden?

Hidtil har det været småt med oplysninger om det ene og det andet, men det seneste rygte hedder nu, at 2013 bliver året, hvor Symbian bliver lagt i graven. Det afslører en rapport fra Nokia, som behandler forventningerne til de næste to års salg.

ComONs søstermedie, Mobil.nu, forventer tidligst at få de første Nokia-modeller med Windows Phone 7 at se i årets sidste kvartal, men bliver ikke overrasket, hvis vi skal vende kalenderbladet til 2012, før WP7 på en Nokia er en realitet.

Med udfasning i 2013 bliver overgangsfasen, hvor mobilproducenten kører på to store platforme ret kort, og vi skal nok ikke forvente ret meget på Symbian-fronten efter sommeren 2012. Inden da regner Mobil.nu med, at der kommer en større Symbian-opdatering, som kan sikre at et køb eksempelvis N8, E7 og C7 ikke helt er spildte penge.

Kilde: wmpoweruser.com via pocketnow.com




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere