Flere flashbaserede bærbare på vej

Dell hopper med på flashbølgen. Selskabet har annonceret,at den vil tilbyde to bærbar-modeller med flashbaserede harddiske.

To af Dells kommende bærbare pc-modeller, Latitude D420 og D620 vil være udstyret med en 32GB SSD-harddisk, som er baseret på flashhukommelse.

Harddiskene er på 1,8 tommer og bliver leveret af SanDisk. Og i modsætning til den gængse harddisk bruger den mindre strøm og har en hurtigere søgetid. Den eneste ulempe er, som med al ny teknik, prisen.

Ekstraprisen for en bærbar model af mærket D420 med SSD-disk vil ifølge Dell være 549 dollar (knap 3200 kroner).

I øjeblikket er de flashbaserede pc'er kun tilgængelige for amerikanske kunder, men Dell ventes snart at lancere tilbuddet i Europa og Asien.

I går kunne vi fortælle, at danske Zepto også er i gang med at lancere SSD-baserede bærbare. Og fra 15. maj vil selskabet udbyde de første flashbaserede bærbare på det danske marked.

I første omgang vil computerne være udstyret med 32GB diskplads, men til ComON oplyser Zeptos danske underdirektør Morten Kjaersgaard, at selskabet er ved at forberede lancering af bærbare modeller med 160GB til det danske marked allerede i løbet af den kommende sommer.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Bliv klogere på de digitale transformationer hos Danmarks største virksomheder

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere