Symantec tilkendt millionerstatning

Amerikanske domstole har tildelt Symantec 100 millioner kroner i erstatning fra to distributører af piratsoftware.

To amerikanske distributører skal begge betale millionerstatninger til sikkerhedsproducenten Symantec for at have solgt forfalskede udgaver af software til amerikanske kunder.

Den ene distributør V-Micro i New Jersey er ved retten i San Jose blev dømt til at erstatte 53 millioner kroner til Symantec. Den anden distributør, Higher Model Computer er ved retten i Los Angeles blevet pålagt at betale 47 millioner kroner. Det skriver Channelinsider.

Tilsammen udgør erstatningsbeløbet 100 millioner kroner. Symantecs juridiske direktør Joy Carton vurderer, at de to domme afspejler omfanget af ulovligheder hos de to piratdistributører.

»Folk giver i mange tilfælde deres økonomiske oplysninger til tvivlsomme virksomheder mod et produkt, som ikke virker og som kan gøre deres computer mere sårbare over for virusangreb og andre onlinetrusler. Det er også mere sandsynligt, at falsk software indeholder spyware, der efter installation kan stjæle personlig og fortrolig information fra en computer uden deres viden,« siger Joy Carton.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Sådan automatiserer du med Copilot

Høst fordelene og sæt strøm til processerne med Microsofts alsidige AI-assistent.

06. februar 2025 | Læs mere


Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere