Artikel top billede

Nu kommer elektronisk papir med video

Til næste år kommer en ny version af det elektroniske blæk fra E-Ink, som også skal være i stand til at vise video.

De fleste mobile læseapparater til e-bøger bruger skærmteknologi fra firmaet E-Ink. Dermed er det dette firma, der sætter tempoet i udviklingen af e-læsere. Hver gang E-Ink kan lancere en ny version af sin skærmteknologi, kommer der samtidig en ny generation af læseapparater. Den seneste version af E-Inks elektroniske blæk er Pearl, som blandt andet bruges i Amazon Kindle og Sony Reader.

Pearl kom sidste efterår og der ventes nu med spænding på, hvornår E-Ink kan præsentere en ny version. I et interview med Cnet fortæller E-Inks salgs- og marketingchef Sri Peruvemba, at der ikke kommer en afløser for Pearl i 2011.

”Vi arbejder generelt med en toårig cyklus på vores elektroniske blæk-teknologi. Det tager tid at udvikle og teste en ny generation,” siger han.

Først til næste år kommer altså en ny version af E-Ink teknologien – og Sri Peruvemba indikerer at der måske kun bliver tale om små forbedringer. I øjeblikket arbejder man på at gøre skærmopdateringen hurtigere, så det også er muligt at vise video. Den nuværende version er for langsom til video.

Elektronisk papir har mange fordele i forhold til et almindeligt display. Det kan også bruges i direkte sollys og de små enheder kan køre uden opladning i ugevis. Den største ulempe har været, at teknologien ikke kan vise farver.

Men E-Ink udvikler også en ny version med farver og kan allerede fremvise en fungerende prototype – kinesiske Hanvon Technology kommer angiveligt snart med den første e-læser med farveskærm fra E-Ink.

Teknologien er dog ikke helt moden. For at skabe farverne bruger E-Ink sin normale s/h-skærmteknologi og placerer så et farvefilter ovenpå displayet. Dermed er batterilevetiden den samme som i s/h-modellerne, men farvefilteret reducerer displayets lysstyrke.

Farverne er noget mere afdæmpede end på en LCD-skærm – det ligner angiveligt et gammelt falmet fotografi – og det løser ikke problemet med, at man ikke kan vise video. Det kommer altså først i den næste version, der skal afløse Pearl til næste år.

Der spekuleres på, at Amazon kan være på vej med en LCD-baseret Kindle med berøringsfølsom farveskærm, som muligvis skal køre med Android. Amazon har dog ikke bekræftet dette.

Franske Bookeen har faktisk demonstreret, at det er muligt at få den aktuelle E-Ink teknologi til at afspille nogenlunde flydende video med et par særlige tricks. Det kan ses i denne video.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Sådan automatiserer du med Copilot

Høst fordelene og sæt strøm til processerne med Microsofts alsidige AI-assistent.

06. februar 2025 | Læs mere


Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere