Klumme: Send Absalon i cyberspace!

Danmark sender krigsskibe til fjerne egne for at fange pirater. Men burde vi ikke også sende det tunge skyts ud i cyberspace, spørger klummeskribent Per Palmkvist Knudsen.

I denne uge lancerer Finansrådet en kampagne, som skal lære danskerne at bruge internettet mere sikkert. Det er ikke den første kampagne om dette emne, men sikkert nødvendig alligevel. Lige som drik-mindre og kør-langsommere kampagnerne.

Effekten af de tidligere kampagner er til at overse. Dels fordi de lyssky banditter, der står bag mange af fælderne, er blevet dygtigere. Dels fordi den sidste tåbe ikke er født endnu.

Oven i købet kan slynglerne spille deres spil helt uden omkostninger - og helt uden risiko.

De har ingen omkostninger, fordi de stjæler sig til cpu-kapacitet og internetbåndbredde gennem trojanske heste, der plantes gennem udspekulerede vira.

Og deres hærværk er helt risiko-frit: Der er ingen betjente, som en sen aften banker på deres dør. De - meget få - retssager mod spammere eller hackere er absolut kun toppen af isbjerget. Faktisk kan man tillade sig at lægge et lands hjemmesider ned i månedsvis, uden at der sker noget ved det. Som det skete for Estland, blot fordi de tillod sig at flytte et russisk mindesmærke. Årsagen er simpel: Det er forholdsvis let at sløre sine spor. Samtidig er internettet globalt, i en skala, som politiet slet ikke kan matche i dag.

Derfor spilder vores samfund helt urimeligt mange penge: Mange virksomheder bruger millioner af kroner på sikkerhedsforanstaltninger. Og vores internet belastes helt unødvendigt af disse digitale nasserøve - med deraf følgende dyre kapacitetsbehov.

Indtil for nylig var min holdning, at vi måtte leve med disse vilkår. Men efterhånden synes jeg, at aktivitetsniveauet har fået et omfang, der er helt uacceptabelt. Hos JP/Politikens Hus oplever vi hver eneste uge mere eller mindre velbegavede forsøg på indbrud eller lignende. Og vi er langt fra alene.

Vi står i en situation, der er lige så uholdbar som de mange pirater i de arabiske farvande. Her kan vi sende det gode skib Absalon - sikkert til en ret høj omkostning.

Min bøn til politiet og forsvaret er: Brug de samme midler på at sende et "krigsskib" i cyberspace efter de elendige mider, som forpester vores internet.

Jeg ved ikke hvordan dette "krigsskib" udformes - eller hvordan det kan sendes af sted.

Har du nogen forslag?

Per Palmkvist Knudsen er it-direktør hos JP/Politikens Hus A/S




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere


Få fuldt udbytte af din Microsoft Dynamics 365 FO løsning

Få inspiration fra to spændende cases og viden om de tendenser, der giver dig helt nye muligheder for at optimere forretningen med Dynamics 365 FO.

13. marts 2025 | Læs mere