For mellem 20 og 110 kroner kan private internet-brugere leje sig til 1-10 gigabyte harddiskplads hos det nystartede danske firma Saveme. Firmaet satser på at tilbyde brugervenlig online-backup med dansk manual og support, og dermed adskiller Saveme sig fra de mange engelsksprogede backup-tjenester på nettet.
Når Saveme-programmet er installeret på computeren, sker backup helt automatisk når der oprettes nye filer eller der foretages ændringer i eksisterende filer. Der er adgang til filerne fra enhver internetopkoblet computer, og de gemte data er krypteret med 448 bit blowfish.
En af de tre grundlæggere af Saveme.dk, Christian Bondorff, tror at markedet for online backup for private og mindre virksomheder står over for et markant boom.
»Allerede i dag har 78 pct. af de danske familier adgang til internettet, og 4 ud af 5 har en højhastigheds-forbindelse, der tillader online backup. Det giver et potentielt marked på 1.797.442 købere alene på det private marked. Samtidig har risikoen for tab af data i forbindelse med virus, brand, tyveri og pc-nedbrud har aldrig været større - og prisen på internetforbindelse har aldrig været lavere,« siger Christian Bondorff.
Han tror, at de fleste internetbrugere vil vælge at sikre deres data online om få år.
»Sådan forholder det sig allerede i dag i USA og Canada, og der er ikke grund til at tro, at det vil gå anderledes herhjemme,« siger han.
Saveme tilbyder også lagerplads ud over 10 GB, hvor kunderne skal betale 50 kr. pr. måned for hver ekstra 5 GB.