Mediernes magt ligger på internettet

Mediekongen Rupert Murdoch mener at internettet er vejen frem for medierne.

Rupert Murdoch, som står bag nogle af verdens største aviser og satellit-kanaler, opfordrer nu andre medier til at satse mere på internettet.

Rupert murdoch ejer blandt andet aviserne New York Post, The Sun og The Times of London. Senest har han skudt omkring 10 milliarder kroner i Myspace.com, fordi han mener, mediernes fremtid ligger på nettet. Myspace.com har 21 gange så meget trafik som Google og får i øjeblikket én million nye brugere om ugen.

Nu opforder mediemogulen så andre medier til at satse på internettet i højere grad.

»Magten flytter sig væk fra den gamle elite i vores industri: redaktørerne, chefredaktørerne og lad os se det i øjnene, ejerne. I dag er én af vores største udfordringer at forstå og gribe mulighederne på nettet. Det er en kreativ, destruktiv teknologi, der stadig er i sin barndom, men som fornyr alt på sin vej,« siger Rupert Murdoch.

Udover aviser og Myspace.com, ejer Murdoch også News Corp, som indbefatter blandt andet 20th Century Fox Studios og Fox News.

Rupert Murdoch startede i avisbranchen og har bygget sit nyhedsimperie op til at dække halvdelen af jordens befolkning. Nu opfordrer han så andre medier til at agere på internettet, inden de selv bliver overhalet af det.

»Aviserne bliver nødt til at tilpasse sig kravene fra deres læsere, der forlanger nyheder og sport fra en bred vifte af platforme: hjemmesider, iPods, mobiltelefoner og bærbare,« siger Rupert Murdoch.




(Kilde: Politiken)




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren