I sidste uge fik den første franskmand kappet forbindelsen til internettet. Personen nægter sig godt nok skyldig i tre tilfælde af ulovlig download, men den generelle strenge tilgang til fildeling på nettet i Frankrig kan have sin bagside.
Det afslørerede HADOPIs egne tal allerede i januar.
HADOPI er navnet på det organ, som skal håndhæve loven, hvor franskmænd får kappet forbindelsen til internettet, hvis de ignorerer to advarsler og fortsætter med at downloade ulovligt. I de data, som nu er indsamlet vedrørende fildelerne, kan man se en tendens: De hyppigste forbrugere af fildeling er også den gruppe, der bruger flest penge på andre kulturtilbud.
Det er ikke første gang, at der er blevet lavet en kobling mellem ulovlig fildeling og betalingsvillighed. Det var det samme resultat i en undersøgelse, som ComON omtalte i artiklen: Fildelere er nasserøve med løse tegnebøger i 2009.
I en endnu mere aktuel undersøgelse i Tyskland fra denne sommer er resultatet det samme. Det vil sige, at mange af de personer, der vil få kappet forbindelsen eller sagsøgt for ulovlig fildeling, i realiteten burde opfattes som gode kunder.
Undersøgelsen er dog ikke officiel, fordi analysefirmaet ikke har fået lov til at offentliggøre den. Angiveligt fordi resultatet ikke matchede forventningerne hos det firma, der havde bestilt den.
Egne tal
Joe Karaganis, der analyserede HADOPI-tallene, fra organisationen SSRC i foråret opsummerer det således:
"Hvis pirateri reelt er et redskab for storforbrugere til at opdage og prøve nye ting, så kan kampen mod fildeling hæmme det lovlige salg."
Om den konklusion er korrekt, afhænger af om man abonnerer på industriens argument om, at hovedparten af fildelere er nasserøve, der vil have alt gratis, eller om man hælder til det modsatte. At hovedparten af fildelerne også ofte bruger penge på kultur og underholdning?