Artikel top billede

Danske Omada vinder stor Microsoft-pris

Software- og konsulenthuset Omada har for tredje gang på fire år vundet titlen som »Microsoft Partner of the Year« i kategorien Identity & Security.

<div id="articleText">Det københavnske it-selskab Omada kan det næste år bryste sig af titlen som den globalt set bedste Microsoft-partner indenfor kategorien Identity & Security.

Tildelingen er sket i konkurrence med omkring 3.000 Microsoft-partnere i hele verden.

Det er tredje gang på bare fire år, at Omada vinder prisen, som er baseret på tilbagemeldinger fra Microsoft-kunder på globalt plan, hvilket firmaets EMEA-direktør Christian Stendevad ikke tøver med at kalde exceptionelt.

Du kan læse mere om sidste års kåring her.

»Vi er naturligvis rigtig stolte over, at vi igen får denne anerkendelse. Det bedste ved prisen er, at det er kunderne, der har kåret os. Bedre ambassadører kan man ikke ønske sig. Det cementerer, at vi har et tæt partnerskab med Microsoft, og at vores løsninger og ydelser er bredt anerkendt « siger Christian Stendevad.

Omadas løsninger og software går kort fortalt ud på at rådgive, sikre og effektivisere forretningsprocesserne i virksomheden via it-systemer.

I Europa er Omada udover i Norden også tilstede på markederne i eksempelvis Tyskland, Østrig, Schweiz, Holland og Belgien, ligesom man er ved at opbygge en forretning i USA, som også er base for Omadas topchef og stifter Morten Boel Sigurdsson.

»Vores kunder vil have en leverandør, der kan agere globalt og kan håndtere store virksomheder. Og når en amerikansk top ti-virksomhed kigger på os, er det en stor hjælp, når de kan se, at Microsoft bakker os op. Men når vi først er kommet ind ad døren, skal vi selvfølgelig stadig bevise, at vi kan levere,« siger Christian Stendevad.

Han peger samtidig på, at anerkendelsen fra Microsoft også vil være med til at åbne nye døre på et marked, som er i kraftig vækst.</div>




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren