Artikel top billede

Sådan har Dicentia undgået truende konkurs

Cd- og dvd-producenten Dicentia blev først reddet fra en truende konkurs og så ført gennem en fusion. Resultatet blev en markant fremgang.

Dicentia noterer sig efter knap to år med ny direktør i førersædet "en væsentlig højere omsætning end forventet."

Dicentia, som blandt andet producerer cd- og dvd-skiver og indspiller lydbøger, balancerede for få år siden på en økonomisk knivsæg. I 2008 begærede selskabet sig selv konkurs, og samtidig meldte Sony sig som interesseret i at overtage en del af aktiviteterne.

Året efter, at Dicentia delvist blev reddet ud af konkursen, blev den nuværende direktør Bobby Johar indsat på posten. Han kom fra en stilling som direktør for forretningsudvikling i virksomheden.

På det tidspunkt havde investeringsselskabet Nordstjernen Holding overtaget salgsselskaberne i Danmark og efterfølgende også i Norge og Sverige.

Succes for sammenlægning

Stort set samtidig blev Dicentia slået sammen med Replicateur A/S, som Nordstjernen også ejer, og som arbejder indenfor samme segment.

At sammenlægningen har været en succes, kan nu læses i regnskabet for 2009/10.

Computerworld ville gerne have haft en kommentar til regnskabet og baggrunden for, at indtjeningen er stormet frem samtidig med, at omsætningen er mere end halveret.

Desværre har vi på trods af adskillige henvendelser til Dicentia ikke formået at få hul igennem til ledelsen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere