Ni år i alt blev det til for Thomas Vejlemand heraf syv som administrerende direktør for den danske del af den norskejede it-koncern Creuna.
"Det har været en lang og spændende rejse. Fra et forholdsvis ukendt webbureau med 35 mand til at i dag at være Danmarks største og bedst kendte digitale bureau med 115 mand i Danmark og 300 i hele Norden," udtaler Thomas Vejlemand i en pressemeddelelse.
Han har været med på flere op- og nedture. For knap to år siden var Creuna Danmark for eksempel ramt hårdt af finanskrisen, og Thomas Vejlemand måtte blandt andet fyre 27 af selskabets ansatte for at klare skærene.
"Thomas har gjort det fantastisk. Han har bragt Creuna tilbage til lønsomhed, og vi har gennem det sidste halve års tid ledt efter hans efterfølger," fortæller Creuna-koncernens øverste chef, Arne Hjeltnes, fra Norge.
Nordmand bliver ny direktør
Efterfølgeren starter den 1. april, og hun kommer fra en stilling som marketingdirektør i Microsoft. Navnet er Astrid Simonsen Joos, og hun er ifølge sin egen hjemmeside født i 1973 i den norske by Tromsø.
Uddannet i Oslo på Norwegian School of Management, hvor hun erhvervede sig en Master of Science in Business and Economics. I 2007 flyttede Astrid Simonsen Joos til Danmark, hvor hun siden har arbejdet for Microsoft.
Passionen for teknologi og digital udvikling kommer fra Computer 2000, hvor den nye Creuna-direktør tidligere har arbejdet, og fra Microsoft i såvel Danmark som Norge.
"Creuna har en stærk position i et voksende marked. Jeg ser frem til at udvikle og styrke denne position yderligere," udtaler Astid Simonsen Joos.
Den kommende topchef for Creuna Danmark, der karakteriserer sig selv som energisk, visionær og målorienteret, bruger blandt andet fritiden til at bestige bjerge og sejle kajak.