Artikel top billede

Dell køber Compellent for 5,3 milliarder kroner

Det går godt for storage-markedet og Dell vil have en bid af kagen. Men det er der også andre, der vil.

Læs også: Dell vil betale vild overpris for storageselskab

Computerworld News Service: Dell har indvilget i at købe leverandør af virtualiseret storage Compellent Technologies for 154,06 kroner per aktie, hvilket er en smule mere end de 152,67 kroner per aktie, de to virksomheder talte om i sidste uge, men stadig lavere end aktiens åbningspris mandag morgen på 157,22 kroner.

Dell håber på at udvide sin vifte af storage-produkter til store virksomheder med Compellents produkter inden for virtualiseret storage, som blandt andet tilbyder såkaldt thin provisioning.

Den nye pris værdisætter Compellent til omtrent 5,3 milliarder kroner.

Handel fuldført næste år

Det betyder, at Dells omkostninger i forbindelse med handlen lander på omkring 4,5 milliarder kroner fraregnet Compellents likvider.

Virksomhederne forventes at fuldføre handlen tidligt næste år, hvis Compellents aktionærer godkender den.

Men det er spørgsmålet, om de overhovedet får chancen. Sidst Dell bød på en stor storage-leverandør endte det i budkrig med Hewlett-Packard. Prisen på opkøbsmålet, 3Par, blev mere end fordobledet på kun få uger. Det kan du læse mere om her.

Flere analytikere vurderede dog i sidste uge, at der denne gang ville være mindre sandsynlighed for modbud, da de etablerede spillere på storage-området i forvejen har udbyggede porteføljer.

Der er større sandsynlighed for, at leverandører som netværksgiganten Cisco vil byde ind, da Cisco er i gang med at sprede investeringerne.

Generelt er storage-markedet ved at blive rødglødende, i det virksomheder verden over kæmper med de voldsomt stigende data-mængder.

Den globale omsætning på diskstorage-systemer i tredje kvartal endte på knap 38,8 milliarder kroner, hvilket udgør en stigning på 18,5 procent i forhold til samme kvartal sidste år, oplyste analysefirmaet IDC for nylig.

Også det globale marked for storage-software viser tegn på styrke med en omsætning i tredje kvartal på knap 17,2 milliarder kroner, hvilket udgør en stigning på 8,7 procent i forhold til samme kvartal sidste år, viser tal fra IDC.

Læs også: Dell vil betale vild overpris for storageselskab

Oversat af Thomas Bøndergaard




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren