Artikel top billede

Sådan nakker du en multinational biks

Klumme: Når jeg ind imellem siger noget til de store, bliver jeg spurgt, om jeg ikke er bange? Næh ...

Der fortælles historier i forretningskredse om små bikse, der blev kvalt af de store.

Om Doublespace (med 15 ansatte), der fik et rigtig dårligt tilbud fra Bill Gates og høfligt takkede nej, hvorefter han indbyggede teknologien i den næste version af Windows.

Om dengang i 1980'erne, hvor IBM Danmark lavede et helt nyt partnerkoncept, der gik ud på at have flotte forretninger på bl.a. Kgs. Nytorv - og så sælge alt det, som IBM fra centralt hold sagde, de fan'me havde lyst til at sælge. Det var Ægidius, der stod for det, og han havde en hjælper, der i dag er chef for et rimelig arrogant firma.

På et tidspunkt var der en af de - ret få - udvalgte partnere, der gjorde oprør, fordi de skulle sælge en milliard eksemplarer af noget, IBM ville have væk fra lageret. Det kunne de ikke, og deres kunder var heller ikke specielt glade for det.

Den nuværende chef for et rimelig arrogant firma blev sat til at fjerne dem fra Jordens overflade.

Der skulle jo statueres et eksempel. Al kredit fra IBM's side blev lukket, og de andre - de få udvalgte - partnere fik forbud mod at have noget som helst med den pågældende biks at gøre. Så lukkede den efter et par måneder.

Underligt nok har den nuværende chef for et rimeligt arrogant firma siden haft nogle meget firkantede holdninger til partnere.

De skal bare komme med pengene, skal de. Eller fise af. Ingen kærlighed dér.

Som det formuleres internt blandt visse medarbejdere i et særdeles arrogant firma herhjemme: "Partnere er bare nogle, der koster os fem procent."

Men det er nok bare historier. Sådan ville ingen ordentlige mennesker da opføre sig.

Når jeg ind imellem siger noget til "de store" - driller dem, som mange formulerer det omkring mig - så kommer spørgsmålet ALTID fra én eller anden: "Er du ikke bange for, at bliver sure på dig eller Miracle?".

Næh. Af tre grunde:

- Jeg har aldrig været bange (jeg kan i hvert fald ikke huske det).

- Jeg prøver altid at forestille mig, hvordan det lyder, når en kæmpebiks bliver sur. Taler deres bygninger med høj fistelstemme til mig? Råber de med basstemme efter mig? Nej, vel? Enkeltpersoner kan blive sure - virksomheder kan ikke.

- Jeg har fundet en god, simpel opskrift (med kun to ingredienser) på at føre krig mod kæmpebikse, der ikke opfører sig ordentligt - og vinde hver gang.

Åhr, for POKKER da også. Nu er min kvote af ord i klummen (cirka 400) igen overskredet. Øv. Ærgeligt. Ærgeligt.

Så må jeg give jer den fantastiske opskrift i min næste klumme. Undskyld!




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere