Computerworld spørger:Hvad er vigtigt hos en it-leverandør - og hvem gør det rigtigt? Deltag og vind B&O-udstyr.

Artikel top billede

Opladeren over dem alle er kun en EU-standard

Endelig er teleindustrien blevet enig om én fælles standard for mobilopladere. Indtil videre er det dog kun en europæisk standard.

Det europæiske standardiseringsorgan CENELEC er endelig klar med en standard for mobilopladere, der vil gøre det muligt at bruge den samme oplader uanset mobiltelefon.

Fordelen er dels, at mobilproducenterne ikke behøver at levere en ny oplader med, hver eneste gang de sælger en mobil, og dels, at tredjepart nu kan producere opladere, som kan bruges til mange forskellige telefoner.

"Nu ligger der i hvert fald en teknisk specifikation for en lader, som industrien og andre har været med til at lave i fællesskab," siger Christian Verholt, konsulent i Dansk Standard, der har deltaget i standardiseringsarbejdet.

"Den samme standard bliver indført i alle lande i Europa, men der er ikke nogen lovgivning, der tvinger fabrikanterne til at bruge den," forklarer han til Computerworld.

Det er dog forventeligt, at de selskaber, der har deltaget i standardiseringsarbejdet - heriblandt Nokia - vil benytte den nye standard.

Hvad gør HTC og Apple?

EN 62684, som standarden hedder, betyder, at opladeren skal benytte sig af et mikro USB-stik.

Indtil videre er der dog kun tale om en europæisk standard, og det er endnu uvist, om eksempelvis poplære mærker som HTC, Apple eller RIM (BlackBerry) har tænkt sig at følge den.

"Ikke nødvendigvis, nej. Men når standarden er færdig i Europa, bliver der automatisk sendt en kopi til den globale standardiserings-organisation, og hvis de så synes, at det er en god idé, kan de så lave en global standard ud af det," siger Christian Verholdt.

Meget tyder dog på, at mobil-brugerne snart kan blive fri for at skulle have fem forskellige opladere i hustanden.

Tidligere i år meddelte EU, at Apple, LG, Motorola, NEC, Nokia, Qualcomm, Research In Motion (RIM), Samsung, Sony Ericsson og Texas Instruments alle bakkede op om mikro USB som den oplagte teknologi til fremtidens opladere.

Christian Verholdt forventer at de første produkter, der lever op til den nye oplader-standard, kan ramme markedet om et halvt års tid.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere