GN skaber verdens største headset-firma

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den IT-Branchen d. 19. maj 2006.


GN lægger selskab­erne GN Netcom og GN Mobile sammen.
Udviklingen går i retningen af trådløse headsets, når vi snakker i telefon, hvad enten det er på fastnettelefonen på arbejdet eller mobiltelefonen i fritiden.
GN Store Nord vælger derfor at lægge selskaberne GN Netcom og GN Mobile sammen til et selskab, der får 1.800 ansatte og en omsætning på 4,5 milliarder kroner. GN Netcom har fokuseret på trådløse headsets til kontorer og kontaktcentre, mens GN Mobile gennem varemærket Jabra har solgt til mobil- og fritidsmarkedet.
Effektiv organisation
Ny direktør for det samlede selskab bliver Hans Henrik Lund, der hidtil har stået i spidsen for GN Netcom. Den hidtidige chef for GN Mobile, Morten Steen Jørgensen, stopper i selskabet til årsskiftet.
Målet med fusionen er at skabe en effektiv organisa­tion, der skal drage fordel af selskabernes brands, markedsposition og evne til at udvikle produkter.
GN Mobile og GN Netcom solgte til sammen 25 millioner headsets og forstærkere i 2005 og er med en markedsandel på 35 procent verdens største.
De to selskaber har hidtil haft adskilte salgs-, markedsførings- og udviklingsafdelinger, mens de har været fælles om salgskanalen og administrative funk­tioner.

Billedtekst:
GN Mobile og GN Netcom lægges sammen og får Hans Henrik Lund som administrerende direktør.

OriginalModTime: 18-05-2006 14:41:17




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren