BullGuard satser højt

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den IT-Branchen d. 5. maj 2006.


Med massiv satsning på netop afholdt Gartner-konference satser det danske it-sikkerhedsfirma BullGuard på aftaler med uafhængige systembyggere.
Som eneste danske it-virksomhed og som eneste it-sikkerhedsleverandør, var danske BullGuard stærkt repræsenteret ved dette års systembyggerkonference ITChan­nel Vision i Monte Carlo arrangeret af analysevirksomheden Gartner.
Konferencen havde over 1.000 deltagere. Kunder deltog gratis, mens leverandørerne måtte til lommerne for at opnå systembyggernes opmærksomhed.
Systembyggere er uafhængige eller mindre pc-producenter i forhold til de globale producenter som HP og Dell, der selv samler deres computere på baggrund af komponenter oftest indkøbt i Asien. Og netop systembyggerne står centralt i strategien for danske BullGuard, der ud over at deltage med seks mand også havde opbygget en lille stand på konferencen.
- Fordelen ved denne konference frem for eksempelvis CeBIT (verdens største it-messe i Hannover, red) er, at det her er business, business, business, siger administrerende direktør i BullGuard, Heini Zachariassen, der netop har overtaget CEO-posten efter medstifter og Skype-investor Morten Lund har kastet sig over venturearbejde.
BullGuard har netop indgået en række aftaler med systembyggere i både England og Tyskland og Heini Zachariassen oplyser, at flere aftaler er kommet til på standen i Monte Carlo.
- Vi har blandt andet lukket en aftale med den største uafhængige producent i Polen, der årligt bygger over 100.000 pc'ere, og der skal installeres BullGuard på dem alle sammen, siger en glad direktør.
Heini Zachariassen indrømmer, at selve udskrivningen for deltagelse i konferencer løber op i mange hundred tusinde kroner, men han forventer, at satsningen tjener sig hjem.
- Man kan sige, at BullGuard går All In (satser alt, red.) på denne konference, men det er lige præcis her, at vi skal være, siger han.

Billedtekst:
Deltagelsen i Gartners systembyggerkonference i Monte Carlo blev en stor succes for it-sikkerhedsfirmaet BullGuard.
- Vi indgik blandt andet en OEM-aftale med Polens største uafhængige pc-producent, siger Heini Zachariassen, CEO i BullGuard.

OriginalModTime: 04-05-2006 14:27:48




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis