Venner, vi har langt igen

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den CTO d. 4. marts 2005.


Jeg begyndte at høre stemmer, da jeg skrev dette blad. Det skete oftest på følgende måde: Computerworld CTO er jo CW's månedlige tillæg om de teknologiske problemstillinger, it-afdelingerne står i. Bladet har fået navn er den teknikansvarlige - the Chief Technology Officer - og vi taler ofte med it-chefer og driftansvarlige om de problemer, de arbejder med. Det var her, stemmerne dukkede op, som jeg forlod it-chefens kontor. Det er ikke så skræmmende, som det måske lyder, for det jeg hører er dansktop-sangerinden Birgit Lystager, der med et større kor synger "Vi har lang igen, venner, vi har langt igen, før vi opnår det, vi vil". Det er ikke, fordi it-cheferne er bagud for udviklingen: De er netop valgt, fordi de gør ting, som ikke ret mange har prøvet før. Årsagen er, at den historie, de har at fortælle, ofte handler om, at det er meget vanskeligere at integrere it, end det burde være. Det viser beretningerne, vi bringer i dette nummer fra Pen-Sam og Frederiksborg Amt, og det ligger bag indførelsen af et system til måling af svartider, som Telia fortæller om.

Erfaringerne med, hvor vanskelig integration er, er også årsagen til den skepsis overfor web-services, som bliver beskrevet i temaet. Det er måske en kættersk tanke, men jeg tror, at en del it-folk drømmer om et par års pause fra ny teknologi, som de kunne bruge til at få det, de har, til at fungere. Den kommer ikke. I stedet kan vi gøre det lettere for os selv, når vi går i gang med integrationsprojekterne ved at erkende, at vi har lang vej endnu, og at det bliver et langt sejt træk.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere